Jazda na rowerze zimą nie musi być ekstremalnym wyzwaniem. Przy odpowiednio przygotowanym jednośladzie oraz prawidłowo dobranym stroju nawet bardzo niskie temperatury nie powinny przeszkodzić w czerpaniu przyjemności z uprawiania tej dyscypliny sportu. Warto zdawać sobie sprawę, że przy kompletowaniu ubioru na zimową rowerową przejażdżkę ważne jest zapewnienie szczególnej ochrony przed chłodem najbardziej newralgicznym partiom ciała. Do takowych należy zaliczyć łokcie oraz kolana. Dlaczego? W jaki sposób skutecznie osłonić je przed mrozem i zimnymi podmuchami wiatru?
Wydawać się może, że łokcie i kolana będą odpowiednio chronione przed chłodem w czasie jazdy na rowerze już po założeniu na siebie kilku warstw odzieży, w tym bluzy, kurtki i długich spodenek. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz spadła wyraźnie poniżej zera, a my dodatkowo jesteśmy mało odporno na zimno, wówczas sam kolarski strój na takie warunki może okazać się niewystarczający. Na szczęście istnieją skuteczne metody ochrony łokci i kolan przed zimnem, dzięki którym pedałowanie w mroźne dni wciąż może sprawiać sporo frajdy.
Dlaczego tak ważne jest, by chronić kolana i łokcie przed zimnem?
W czasie jazdy na rowerze odczuwalna temperatura jest zwykle niższa, niż to co wskazują termometry. Dzieje się tak, gdyż na nasze ciało oddziaływają chłodne podmuchy powietrza. Te nie tylko są zwyczajnie nieprzyjemne i zmniejszają ogólny komfort, ale mogą być również groźne dla zdrowia. Zimne podmuchy powietrza wraz z niską temperaturą nierzadko doprowadzają do wychłodzenia poszczególnych partii ciała, w tym łokci i kolan. Ich przemarznięcie bardzo często skutkuje bolesnymi dolegliwościami, które wręcz uniemożliwiają ponowne wyruszenie w trasę na jednośladzie przez kolejne kilka dni. Rowerzyści zwykle usprawiedliwiają takie bóle przeciążeniami bądź niedostatecznie wyćwiczonymi mięśniami. Tymczasem wynikają one właśnie z nieodpowiedniego osłaniania łokci oraz kolan i narażenie tych części ciała na nadmierne działanie chłodu. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do poważnych kontuzji stawów.
Inna sprawa, że łokcie oraz kolana są na zimno bardzo wyczulone – podobnie jak stopy, dłonie czy uszy. Większość z nas pamięta o tym, by przed wejściem na rower zimą ubrać np. czapkę, opaskę czy rękawiczki. Wszystko po to, by zapewnić sobie maksymalny komfort cieplny. Natomiast specjalne ochraniacze na kolana czy łokcie już tak popularne nie są.
Jak chronić kolana i łokcie przed zimnem?
Przede wszystkim należy zadbać o ogólną ochronę przed niskimi temperaturami i podmuchami wiatru. Jeśli jest zimno, koniecznie należy ubrać się na cebulkę (warstwowo). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym wpisie.
Poza samym ubiorem dobrze jest osobno zadbać o ochronę łokci i kolan. Tu z pomocą przychodzą specjalne ocieplacze rowerowe. To specjalne, elastyczne, materiałowe rękawki i nogawki, które zakłada się na ręce oraz nogi i w ten sposób tworzy dodatkową warstwę materiału osłaniającą te partie ciała przed nadmiernym wyeksponowaniem na podmuchy powietrza i mróz. W tak prosty sposób nie tylko zwiększyć możemy komfort jazdy na rowerze zimą, ale też zmniejszymy ryzyko wychłodzenia stawów i nabawienia się groźnej kontuzji.
Czy ocieplacze rowerowe są wygodne?
Dobrej jakości ocieplacze na kolana i łokcie (takie są dostępne w ofercie marki FORZASPORT) wykonuje się z elastycznej lycry. Dobrze więc przylegają do ciała, jednocześnie nie krępując ruchów i nie powodując otarć na skórze. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, które nie ogranicza sprawności kolarza. Na dodatek ten element ubioru jest bardzo lekki. Gdy w czasie jazdy okaże się, że takie osłonki nie są potrzebne, łatwo je ściągnąć i schować np. w kieszonce koszulki kolarskiej.
Ocieplacze doskonale sprawdzają się zarówno wtedy, gdy założyły je pod bluzę i kurtkę, ale też jako ostatnia warstwa zewnętrzna np. wczesną wiosną czy późniejszą jesienią. Co ważne – chronią one nie tylko same łokcie i kolana, ale ze względu na swoje rozmiary stanowią dodatkową osłonę np. na przedramiona, łydki i uda.
Sprawdź również: Jak ubrać się na rower jesienią?