W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Pogoda w Polsce jest kapryśna z reguły, a zmienne warunki atmosferyczne dają się nam we znaki szczególnie jesienią. Ta pora roku nie jest specjalnie łaskawa dla kolarzy. Nie oznacza to jednak, że wraz z zakończeniem lata należy schować rower do piwnicy i zapomnieć o jeździe na dwóch kółkach aż do wiosny. Wystarczy jedynie dobrze się ubrać na trening, by móc czerpać maksymalną radość z przejażdżki w jesiennej aurze.

Osoby, które chcą jeździć na rowerze jesienią, muszą wyrobić sobie pewien nawyk. Zanim wsiądzie się na siodełko, należy wcześniej dokładnie sprawdzić, jakie warunki atmosferyczne panują aktualnie na zewnątrz i jak prezentują się prognozy pogody na najbliższe kilka godzin. To w zależności od tego, co dzieje się za oknem i od tego, czego należy się spodziewać podczas przejażdżki, kompletuje się optymalny strój kolarski. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pogoda jesienią jest wyjątkowo kapryśna. Jednego dnia słupki rtęci mogą pokazywać nawet ponad 20 stopni Celsjusza, a drugiego temperatura powietrza nie przekroczy nawet stopni 10. Późniejszą jesienią należy dodatkowo przygotować się na przymrozki, częste opady deszczu (a nawet śniegu) i silne podmuchy wiatru. Kompletując swój jesienny rowerowy outfit zaleca się wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie.

Sprawdź: Jak ubrać się na rower przy temperaturze 10 stopni Celsjusza?

Jak się ubrać na rower jesienią w cieplejsze dni?

W cieplejsze dni, czyli zwykle na początku jesieni, można założyć na rower praktycznie to samo, co zakładało się na trening latem. Wszystko zależy od tego, jak ciepło jest na zewnątrz. Przy temperaturach oscylujących wokół 20 stopni Celsjusza wystarczające powinny okazać się klasyczne, krótkie spodenki rowerowe i koszulka. Oczywiście należy wybrać modele typowo kolarskie, które zapewnią maksymalny komfort w czasie jazdy. Rezygnujemy z modeli bawełnianych, które szybko nasiąkają wilgocią i nie wspierają odprowadzania potu na zewnątrz.

Pamiętać przy tym należy, że wysoka temperatura powietrza wskazywana przez termometry może być jesienią zakłamana. Wystarczy, że na zewnątrz będzie chłodniejszy wiatr i wówczas odczuwalna temperatura będzie niższa. Tu z pomocą przychodzą bluzy rowerowe, kurtki kolarskie i bezrękawniki. Zawsze warto mieć je w zanadrzu.

Prymarną zasadą przyświecającą nam przy kompletowaniu stroju na rower jesienią powinno być takie dobranie ubrań, by unikać przegrzania organizmu oraz jego nadmiernego wychłodzenia.

Jak ubrać się na rower jesienią w chłodniejsze dni?

W sytuacji, gdy wiemy, że na zewnątrz warunki dalekie są od tych letnich, od razu powinniśmy przygotować się na chłód. Na rower należy ubrać się warstwowo („na cebulkę”). Zaczynamy zawsze od warstwy podstawowej, czyli ubrań oddychających i odprowadzających wilgoć. Tu świetnie sprawdzą się koszulki funkcyjne. Kolejna jest warstwa izolująca, czyli taka, która ma za zadanie zatrzymać ciepło i zapobiec wyziębieniu organizmu, np. bluza. Ostatnia jest warstwa ochronna, która ma chronić np. przed wiatrem lub deszczem – kurtka bądź bezrękawnik.

W chłodne dni przydatne mogą okazać się spodenki rowerowe z dłuższym stanem lub nawet długie spodnie. Niektórzy dodatkowo chronią się przed zimnem zakładając specjalne ocieplacze na nogi i ręce. Nie można zapominać o przydatnych dodatkach w postaci opasek rowerowych, kominów na szyję czy rękawiczek.

Jeśli w trakcie jazdy okaże się, że posiadamy za dużo warstw ubrań, należy pozbywać się ich stopniowo, zaczynając od tych najbardziej zbędnych. Jeśli jest nam za ciepło, a jednocześnie na zewnątrz pada deszcz, wówczas należy ściągnąć warstwę izolującą ciepło, a nie kurtkę ochronną.

Zobacz także: Jak ubrać się na rower zimą?

Jak ubrać się na rower jesienią – co warto wiedzieć?

Wielu osobom z trudem może przyjść pożegnać się z letnimi ubraniami, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że jesienią temperatury mogą być naprawdę niskie. Nie ma co bać się koszulek kolarskich i spodenek z długim stanem. Decydując się na przejażdżkę w chłodny, jesienny dzień, trzeba zrobić wszystko, by zapewnić sobie maksymalny komfort i jednocześnie zapobiec niechcianemu przeziębieniu. Im jest zimniej, tym lepszą ochroną przed zimnem należy rozważyć. Dobierając odpowiedni strój można jeździć na rowerze nawet zimą.

Stroje kolarskie idealne na jesień dostępne są w ofercie marki ForzaSport.