W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Lycra to rodzaj dzianiny bardzo ceniony w świecie sportu. Wszystko za sprawą wykonanych z niej profesjonalnych, niezwykle wygodnych i pozwalających osiągać najlepsze rezultaty ubrań. Odzież uszytą z tego materiału bardzo lubią zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, walczący o najwyższe cele w zawodach rangi międzynarodowej. Co sprawia, że lycra jest tak wyjątkowa? Jakie są niezwykłe właściwości tej tkaniny?

Jak wiadomo, sport w dzisiejszych czasach stał się prawdziwym wyścigiem technologicznych zbrojeń. Zawodnicy szukają jakichkolwiek sposobów na to, by przegonić konkurentów i osiągać jak najlepsze wyniki. Nawet jeśli ktoś uprawia sport hobbystycznie, zapewne zależy mu na tym, by robić to w możliwie najbardziej komfortowych warunkach. Bez względu na dyscyplinę, wiele zależy od używanego w czasie aktywności stroju. Odzież sportowa może być różna, a o jej jakości decyduje przede wszystkim zastosowany materiał. Obecnie wśród sportowców dużą popularnością cieszą się stroje uszyte z lycry (lajkry). Choć nie jest ona na rynku odzieżowym nowością, wciąż ma spore grono swoich zagorzałych zwolenników.

Sportowa odzież wykonana z lycry jest dostępna w ofercie naszego sklepu. Posiadamy uszyte z tej tkaniny m.in. koszulki rowerowe, spodenki kolarskie oraz komplety dla biegaczy narciarskich (z ociepleniem i bez). Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem marki Forzasport.

Czym jest lycra?

Lycra to rodzaj włókien wynalezionych w 1958 roku przez firmę DuPont. W gruncie rzeczy jest to tkanina bardzo podobna do elastanu w najczystszej postaci, czy popularnego w USA materiału spandex. W bezpośrednim porównaniu okazuje się jednak trwalsza i mocniejsza. Jej włókna w 85 procentach zbudowane są z poliuretanu. Mogą samodzielnie tworzyć odrębną tkaniną, bądź stanowić dodatek do innych materiałów.

Co wyróżnia lycrę na tle innych dzianin?

Lycra charakteryzuje się przede wszystkim dużą rozciągliwością. W porównaniu do innych tkanin jest nawet sześciokrotnie elastyczniejsza i bardziej sprężysta. Ubrania wykonane z tej dzianiny bardzo dobrze przylegają do ciała, dopasowują się do sylwetki, a jednocześnie nie krępują ruchów. Lycra jest też miła w dotyku, nie powinna podrażniać skóry, w branży krawieckiej określa się ją jako gładką, śliską oraz mięsistą w chwycie. Co ważne – duża elastyczność sprawia, że materiał nie wykazuje podatności na trwałe rozciągnięcie. Dzięki temu ubrania uszyte z lycry charakteryzują się długą żywotnością.

Co szyje się z lycry?

Lycra ma bardzo szerokie zastosowanie. Jak już wspomniano – szyje się z niej stroje sportowe, m.in. dla lekkoatletów czy kolarzy. Świetnie sprawdzi się również jako podstawa do wykonania strojów na jogging czy do tańca. To materiał dość uniwersalny. Sprawdzi się w sytuacjach, gdy potrzebujemy dużej swobody ruchów i bardzo wygodnego ubioru. Z lycry szyje się też stroje kąpielowe. Z racji tego, że nie powinna ona podrażniać skóry, wykorzystywana jest także do produkcji sportowej odzieży dziecięcej.

Lycra, a konkretnie elastan bywa też dodawany do innych typów odzieży, np. klasycznych t-shirtów, sukienek, zasłon itd. Odpowiada wówczas za nadanie ostatecznemu produktowi giętkości i sprężystości.

Jak dbać o stroje z lycry?

Ubrania z lycry są odporne na zniszczenia, jednak źle pielęgnowane szybko mogą się zużyć. Potraktowanie ich zbyt wysoką temperaturą sprawi, że stracą swoje elastyczne właściwości. Dlatego odzież z lycry należy prać w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza z niewielką ilością środku piorącego. Nie należy stosować płynów zmiękczających, gdyż tkanina ta sama z siebie jest na tyle miękka, że nie ma potrzeby dodatkowo ją uelastyczniać. Zaleca się również unikania suszenia takich ubrań w bębnowych suszarkach, ani też zawieszać na kaloryferach.

Dlaczego sportowcy kochają lycrę?

Odpowiedź wydaje się prosta – właściwości tej tkaniny sprawiają, że ubrania dedykowane sportowcom są wygodne i zapewniają maksymalny komfort w trakcie wysiłku fizycznego. Lycra idealnie dopasowuje się do ciała. Współgra z ruchami sportowca i nie ogranicza jego mobilności. Do tego szybko schnie i jest maksymalnie elastyczna.