W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Bieszczady to nie tylko raj dla miłośników górskich wędrówek. Okolice tego pasma górskiego oferują również wiele dobrego dla miłośników jazdy na rowerze. Liczne trasy położone są tu w jedynej w swoim rodzaju, malowniczej scenerii, między zapierającymi dech w piersiach wzniesieniami, a urokliwymi połoninami i dolinami rzek. Jeśli szukasz w naszym kraju ciekawych miejsc do zwiedzenia na dwóch kółkach,  a także chcesz aktywne wypocząć w otoczeniu dzikiej natury, to Bieszczady są zdecydowanie opcją dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji tras rowerowych, które warto wziąć pod uwagę planując własną, kolarską wyprawę na tym terenie.

Trasy rowerowe w Bieszczadach – informacje wstępne

Bieszczadzkie trasy rowerowe są w większości przypadków utrzymane w dobrym stanie. Turystyka kolarska w tym regionie rozwinęła się w tym regionie bardzo mocno. Oznakowania ścieżek i szlaków są precyzyjne i dobrze widoczne. Coś dla siebie znajdą zarówno początkujący miłośnicy jazdy na jednośladach, jak i zaprawieni w boju kolarze, szukający dla siebie coraz to nowych wyzwań sportowych. W bieszczadzkich miejscowościach nie brakuje punktów serwisowych dla rowerów, a także wypożyczalni tego typu pojazdów. Jednocześnie to obszar pod wieloma względami bardzo dziewiczy – miejsc całkowicie oddalonych nie tylko od miejskiego zgiełku, ale jakiegokolwiek przykładu nowoczesnej cywilizacji, nie brakuje. Dlatego w każdą wyprawę należy zabrać ze sobą podstawowy zestaw naprawczy do roweru oraz telefon komórkowy.

Trasy w Bieszczadach są różnorodne. Tworzą je drogi asfaltowe, szutrowe, leśne. Ze względu na fakt, iż jest to teren górzysty, najwięcej możliwości będą mieć tu przed sobą rowerzyści preferujący jazdę na pojazdach przystosowanych do pokonywania sporych wzniesień i spadów. To doskonałe miejsce do uprawiania gravelingu, choć przy odpowiednio zaplanowanej wyprawie, można też skutecznie cieszyć się tu typowym kolarstwem szosowym. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że nawet najłatwiejsze trasy mogą być wymagające. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto zadbać o sprawdzenie stanu technicznego jednośladu oraz odpowiednie przygotować swoje ciało do wzmożonego wysiłku.

Sprawdź: Strój na Gravel – jak się ubrać na ten rodzaj roweru?

Rowerem po Bieszczadach – kiedy najlepiej wybrać się w trasę? Jak się ubrać?

Najlepsze warunki do przemierzania Bieszczad na rowerze panują oczywiście późną wiosną oraz latem. Temperatura powietrza jest wówczas wyższa, wilgotność nie należy do najwyższych, dni są długie, a krajobrazy wokół samych tras niezwykle atrakcyjne dla oka. Mając jednak na uwadze, że mówimy o terenie górskim, pogoda nawet w tym czasie bywa zmienna i może się załamać. Dodatkowo – późna wiosna i lato to szczyt sezonu. Szlaki i ścieżki pełne są turystów. Jeśli więc ktoś chce cieszyć się ciszą, najlepiej będzie wybrać się na taką rowerową wyprawę wczesną jesienią. Pogoda wówczas wciąż jest łaskawa, ale same Bieszczady nieco wówczas pustoszeją. Do tego, natura zaczyna mienić się złocisto-pomarańczowymi barwami, co dodaje tutejszym terenom dodatkowego uroku.

Jak ubrać się na wyprawę rowerową po Bieszczadach? Oczywiście podstawą jest posiadanie kasku oraz profesjonalnych strojów kolarskich. Najlepszym wyborem będą zaprojektowane dla miłośników pedałowania koszulki rowerowe oraz specjalne spodenki z wkładką. Z racji na zmienność warunków pogodowych, warto na każdą wyprawę zabrać ze sobą kurtki kolarskie lub bluzy dla kolarzy.

Trasy rowerowe w Bieszczadach – propozycje dla początkujących

Początkujący kolarze powinni przede wszystkim zainteresować się trasami zlokalizowanych w okolicach Cisnej – niewielkiej wsi położonej w dolinie Solinki. To właśnie z Cisnej można rozpocząć wyprawę po pętli prowadzącej przez rezerwat Sine Wiry oraz wsie Strzebowiska, Kalinica oraz Polanki. To przepiękne 35 kilometrów, które można pokonać spokojnym tempem bez nadmiernego wysiłku w otoczeniu malowniczych widoków. Po drodze można napotkać np. na Przełom Witliny czy przypominające swoim kształtem łosia słynne drzewo w Zawoju.

Ta sama wieś Cisna może też posłużyć jako początek trasy po zachodnich Bieszczadach i wypadzie do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tam poza dziką przyrodą znajduje się też wiele zabytków, np. stare cerkwie łemkowskie.

Do najpopularniejszych tras należy zaliczyć wyprawę z Polańczyka nad Jezioro Solińskie. W tym przypadku trzeba jednak przygotować się na kilka trudniejszych podjazdów, które dla absolutnych amatorów mogą okazać się niezwykle wymagające. Wysiłek jednak będzie nagradzany niezwykłymi widokami i pięknymi krajobrazami.

Początkującym można też polecić trasę nad Jezioro Myszkowieckie. Wyprawę zaczynamy i kończymy w Lesku, zahaczając o m.in. Orelec, Bóbrkę oraz Kamień Leski.

Trasy rowerowe w Bieszczadach – propozycje dla zaawansowanych

Tak naprawdę tras dla bardziej doświadczonych kolarzy jest w Bieszczadach bez liku Możliwości tworzenia różnych konfiguracji ścieżek aż trudno się doliczyć, a to, jaką ostatecznie z tych opcji wybierzemy, powinno przede wszystkim zależeć od naszych umiejętności i sprawności fizycznej. Oto kilka przykładów tras dla doświadczonych kolarzy:

  • Trasa z Torfowiska Tarnawy do Błękitnej Alei (początek w Smolniku),
  • Trasa Ustrzyki Górne – In den Waldkarpaten (start w Lutowiskach),
  • Trasa Ustrzyki Dolne – Cerkiew w Wańkowej,
  • Trasa transgraniczna Komańcza – Medzilaborce

Zobacz także: Jak ubrać się na rower jesienią?