W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Kolarstwo gravelowe staje się w Polsce coraz popularniejsze. Liczba osób „romansujących” w naszym kraju z tą dyscypliną sportu rośnie wręcz lawinowo, co ma zapewne związek z tym, że panują u nas bardzo dobre warunki do jej uprawiania. Kolarze zaczynający swoją przygodę z gravelem w pierwszej kolejności zwracają uwagę na to, by zaopatrzyć się w odpowiedni pojazd. To oczywiście niezwykle istotna kwestia, ale nie wolno zapominać, że za komfort jazdy, również na takim rowerze, w dużej mierze odpowiada strój. Jaki więc powinien być w tym przypadku? Podpowiadamy!

Na wstępie warto wyjaśnić, czym w ogóle gravel jest. W telegraficznym skrócie – terminem tym określa się rodzaj kolarstwa, który łączy ze sobą jazdę zarówno po szosie, jak i terenach górskich, drogach szutrowych, piaszczystych, leśnych itd. Jest to więc forma sportu ekstremalnego, aczkolwiek idealna dla tych, którzy nie szukają wyjątkowo mocnych wrażeń. Gravel zapewnia zastrzyk adrenaliny, jednak w umiarkowanych dawkach. Z racji tego, że jazda tu odbywa się na różnych nawierzchniach, rower musi być przystosowany do zmieniających się ogólnych warunków. Dlatego wyposażony jest w zdecydowanie szersze opony niż tradycyjna kolarzówka, a dodatkowo ma nieco inną geometrię ramy.

Jeśli chodzi o strój, to ogólne zasady co do stworzenia idealnego kompletu na rower są dość podobne jak w przypadku ubioru do jazdy po szosie.

Sprawdź: Jak ubrać się na rower przy temperaturze 10 stopni Celsjusza?

Koszulka na gravel

Koszulki rowerowe zawsze są podstawowym elementem garderoby każdego kolarza. Podobnie jest w przypadku jazdy na gravelu. Koszulka powinna dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie nie może ona w żaden sposób ograniczać ruchów. Najlepiej sprawdzają się elastyczne modele, których na co dzień używają kolarze szosowi. Warto wybrać koszulki wykonane z materiałów, które wspomagają odprowadzanie powstającej na ciele podczas wysiłku wilgoci. Na gravel nie ubiera się zwykle żadnych innych specjalistycznych modeli, wyposażonych w ochraniacze czy inne dodatkowe udogodnienia. Ten element ubioru powinien być przede wszystkim wygodny i na każdym etapie jazdy na rowerze musi on zapewniać maksymalny komfort. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w koszulki o jaskrawych barwach i wyposażonych w odblaski. Zapewni to lepszą widoczność na drogach publicznych. Wysokiej klasy koszulki rowerowe można znaleźć w ofercie marki Forzasport.

Spodenki rowerowe na gravel

Spodenki kolarskie to obok koszulek drugi podstawowy element ubioru każdego miłośnika pedałowania. Tu ponownie – można zaopatrzyć się w szorty, których na co dzień używają zawodnicy jeżdżący tylko po szosie. Spodenki muszą być obcisłe, ale nie mogą zbyt mocno przylegać do ciała i ograniczać ruchów. Najlepiej sprawdzą się modele z lycry, elastyczne, niepochłaniające pot, wspomagające odprowadzanie wilgoci oraz odbijające promienie UV.

Nieodłącznym elementem profesjonalnych spodenek rowerowych jest oczywiście wkładka ochronna. Z racji tego, że w przypadku gravela jazda jest zwykle wielogodzinna i odbywa się na różnych nawierzchniach, warto zaopatrzyć się w dostosowane do takich wymagań wkładek. Więcej na ten temat można przeczytać w tym wpisie.

Kluczowa może być długość spodenek. Kolarze preferujący jazdę po szosie zwykle wybierają szorty krótkie. W przypadku kolarstwa gravelowego najczęściej wybiera się modele o długości sięgającej do kolan. Jest to jednak zależne od indywidualnych preferencji i panujących na zewnątrz warunków.

Spodenki i wkładki również znajdują się w szerokiej ofercie marki Forzasport.

Zobacz także: Jak ubrać się na rower jesienią?

Strój na gravel – co jeszcze warto założyć?

Jazda na rowerze gravelowym często odbywa się różnych warunkach atmosferycznych. Bywa, że część trasy przebiega przez lasy, gdzie w nawet najcieplejsze dni bywa wilgotno i chłodno. Z tego względu wielu zawodników za każdym razem ubiera na przejażdżkę kolarską bluzę. Ta powinna być przede wszystkim wygodna. Ponownie – można zaopatrzyć się w modele, które przeznaczone są prymarnie kolarzom szosowym. Są one jednak na tyle uniwersalne, że zdadzą egzamin także w czasie jazdy po innych niż ulice nawierzchniach. To samo tyczy się zresztą kurtek rowerowych czy bezrękawników. W zależności od pogody, powinniśmy wybrać modele odzieży zewnętrznej, które będą chronić nas przed chłodem lub przed opadami atmosferycznymi.

To czego należy unikać, to ubierana się na gravel w stroje zbyt luźne. Wiele osób myli tę dyscyplinę z downhillem, gdzie zawodnicy zakładają na siebie ubrania o wiele mniej przylegające do ciała i bardzo swobodne. Te jednak nie sprawdzą się na długich trasach, szczególnie na szosie. Ubiór kolarza gravelowego jest zdecydowanie bliższy temu, w jaki sposób w czasie jazdy „noszą się” zawodnicy kolarstwa szosowego.

Warto pamiętać o różnego rodzaju dodatkach – rękawiczki, okulary, opaski lub czapki pod kask – mogą okazać się zbawienne przy nieco trudniejszych warunkach atmosferycznych. Oczywiście niezwykle istotnym elementem ubioru jest dobór obuwia oraz wspomnianego już kasku, jednak te dwie kwestie są kwestiami, które wymagają zupełnie osobnego omówienia.