W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Urlop nad morzem nie musi zawsze wiązać się z leniwym wylegiwaniem się na plaży. Na polskim wybrzeżu można wypoczywać aktywnie, np. jeżdżąc na rowerze. Ten rozległy region oferuje wiele interesujących i zadbanych tras. Na miłośników jednośladów czeka co najmniej kilkadziesiąt różnych ścieżek i dróg położonych w malowniczej scenerii. Ich przemierzenie to nie tylko pożywka dla ciała, ale również dla ducha. Gdzie konkretnie nad morzem warto wybrać się na rower? Podpowiadamy!

Trasy rowerowe nad morzem – informacje wstępne

Nad morzem najlepiej sprawdzą się przede wszystkim rowery szosowe czy tzw. modele turystyczne. Większa część tras to drogi asfaltowe lub niedawno wybudowane ścieżki dla cyklistów. Trzeba jednak przygotować się na to, że niektóre fragmenty prowadzą przez lasy i dróżki ziemiste/szutrowe.

Jak to nad Bałtykiem bywa – pogoda bywa tu przewrotna i kapryśna. Zanim więc wyruszy się w trasę, warto zadbać o odpowiedni strój. Zawsze sprawdzajmy prognozy pogody na najbliższe kilka godzin, które spędzimy w trasie. Poza klasycznym strojem kolarskim, na jaki składają się profesjonalne koszulki rowerowe i kolarskie spodenki z wkładką, warto mieć w zanadrzu bluzę kolarską czy np. coś, co uchroni nas przed wiatrem bądź deszczem (najlepiej kurtka na rower).

Sprawdź: Jazda na rowerze pod wiatr – niezbędne wskazówki

Trasy rowerowe nad morzem – Mierzeja Wiślana

Jedną z perełek wśród tras nad polskim wybrzeżem jest ta w całości ulokowana wzdłuż Mierzei Wiślanej. Szlak ten zaczyna się w miejscowości Mikoszewo i kończy się w Piaskach. Po drodze rowerzyści przemierzają m.in. Kąty Rybackie i Krynicę Morską. Całość liczy 50 kilometrów i jest idealną propozycją zarówno dla wprawionych kolarzy, jak i osób początkujących. Trasę można określić jako stosunkowo łatwą i niewymagającą. Jej wyjątkowe położenie sprawia, że obfituje ona w przepiękne, jedyne w swoim rodzaju nadmorskie widoki.

Co ciekawe – trasa po Mierzei Wiślanej stanowi element tzw. międzynarodowej trasy rowerowej R-10, określanej tez jako EuroVelo10. To okrężny szlak przebiegający wokół basenu Morza Bałtyckiego. Jego łączna długość wynosi 8539 km. Trasa przebiega przez Niemcy, Danię, Szwecję, Rosję, Finlandię, Łotwę, Litwę, Estonię i co oczywiste – Polskę. W naszym kraju ścieżka EuroVelo10 rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy w Gronowie, przebiegając m.in. przez Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Łebę, Władysławowo, Gdynię, Sopot i Elbląg. Polski fragment R-10 liczy niecałe 600 km.

Trasy rowerowe nad morzem – z Gdańska na Hel

Interesującą propozycją może być znana trasa prowadząca z Trójmiasta na sam koniec Półwyspu Helskiego. Nie jest to droga krótka – ścieżka liczy aż 100 kilometrów, więc nie jest przeznaczona dla całkowitych nowicjuszy pedałowania. Z drugiej strony nie można tej trasy uznać za bardzo wymagającą. Przejażdżka po niej to czysta przyjemność – przemierza się ją łatwo i bezboleśnie. Właśnie dlatego każdego roku na pokonanie jej decyduje się spora liczba turystów. Ogromnym atutem trasy jest nie tylko jej  umiarkowany stopień trudności, ale ponownie – widoki oraz bezpośrednia bliskość z otaczającą, nadmorską naturą.

Sama trasa rozpoczyna się w Gdańsku i prowadzi przez Sopot oraz Gdynię do położonego nieopodal Pucka. Stamtąd kierujemy się do Władysławowa, a następnie na Półwysep Helski. Trasę można pokonać w jedną stronę. Powrót jest bowiem możliwy za pomocą tramwaju wodnego.

Sprawdź również: Jak ubrać się na rower latem?

Trasy rowerowe nad morzem – ze Świnoujścia do Rewala

Przenieśmy się na moment na zachód polskiego wybrzeża. Początek wspomnianej trasy R-10 to także ciekawy pomysł na rowerową wyprawę. Ruszając ze Świnoujścia można dotrzeć aż do Rewala pięknym, malowniczym szlakiem. Po drodze należy wręcz zahaczyć o Międzyzdroje i Dziwnów, gdzie nie brakuje różnego rodzaju atrakcji (np. słynne molo czy Aleja Gwiazd). Trasa liczy 70 km. W porównaniu do wcześniejszych, jest bardzo urozmaicona. Tworzą ją bowiem pobocza, drogi asfaltowe, leśne ścieżki itd.

Trasy rowerowe nad morzem – coś na terenie Kaszub

Alternatywą dla typowo nadmorskich tras jest słynna Kaszubska Marszruta. Mianem tym określa się sieć ścieżek rowerowych przebiegających przez tereny Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Bory Tucholskie. Rowerzyści, którzy mieli okazję przemierzać te trasy, doceniają je za wzorowe przygotowanie, ale też niespotykane nigdzie indziej krajobrazy. Trudno o lepsze miejsce do wyciszenia się i uspokojenia niż właśnie wspomniane Bory Tucholskie. Uwaga! Decydując się na przejażdżkę Kaszubskim Marszrutem należy przygotować się na to, że w zdecydowanej większości tworzą go trasy leśne.

Trasy rowerowe nad morzem – pętla z Wolina

Ostatnią propozycją jest licząca 80 km trasa rozpoczynająca się i kończąca na wyspie Wolin, przebiegająca po obu stronach brzegu rzeki Dziwna. Ścieżka ta prowadzi m.in. przez Dziwnów i Kamień Pomorski. Do Domysłowa składa się głównie z drogi asfaltowej, później  podróż kontynuuje się głównie przez las. Ze wspomnianego Kamienia Pomorskiego należy kierować się na Skraczów, Sibin i Laskę. To trasa bardzo bogata w różne atrakcje, chociażby latarnię Kikut. Ogólnie ścieżkę można określić łatwą – bez problemu powinny ją pokonać nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodą z dwoma kółkami.

Zobacz także: Trasy rowerowe w Bieszczadach – kilka propozycji dla początkujących i zaawansowanych kolarzy