W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Pewnie wielu osobom wydaje się, że skompletowanie ubioru kolarskiego na lato nie stanowi żadnego większego problemu. W porównaniu do zimy nie trzeba bowiem martwić się o nakładanie na siebie kolejnych warstw odzieży, mającej na celu zapewnić ciepło i komfort w trakcie jazdy. To jednak tylko pozory. Lato pod wieloma względami może być dla miłośników kolarstwa bardzo zdradliwe. Jak ubrać się o tej porze roku na przejażdżkę rowerową, by czerpać z niej jak najwięcej frajdy?

Lato to doskonały czas na uprawianie kolarstwa. Aura panująca w tym okresie bardzo zachęca do uprawiania wszelakich aktywności fizycznych „pod chmurką”. W okresie od czerwca do września jest wiele suchych, słonecznych dni, idealnie nadających się do komfortowej przejażdżki na dwóch kołkach. Nie oznacza to jednak, że latem kolarze nie mierzą się z żadnymi niedogodnościami pogodowymi. Największymi przeszkodami w tym czasie są przede wszystkim upały oraz nagłe zmiany warunków atmosferycznych. Zarówno jedne, jak i drugie, mogą zmienić spokojny trening na rowerze w prawdziwą katorgę. Przed tym uchronić w pewnym stopniu może nas jednak odpowiednio dobrany ubiór.

Podstawową zasadą skompletowania stroju na rower latem jest oczywiście ograniczenie liczby warstw. Nie ma potrzeby zakładać na siebie kilku elementów odzieży kolarskiej, gdyż to doprowadzi do niepotrzebnego przegrzania organizmu i wytwarzania nadmiernej ilości potu. Nie trzeba specjalnie podkreślać, jak bardzo niewskazane jest takie zjawisko w momencie, gdy kolarz w trakcie wysiłku w pełnym słońcu musi zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Jaka koszulka na rower latem?

Podstawą dobrze dobranego stroju kolarskiego na lato jest oczywiście koszulka rowerowa. Ta w przypadku słonecznych i upalnych dni powinna skutecznie chronić nasze ciało przed promieniowaniem UV. Zasada jest prosta – koszulka musi być uszyta z tkanin, które będą odbijać promienie słońca, a nie je pochłaniać. Tego typu odzież oferuje właśnie marka FORZASPORT – https://forzasport.pl/kategoria/koszulki-rowerowe/. Wybierając koszulkę na rower, w której będzie się jeździć latem, warto zwrócić uwagę na to, czy została wykonana z materiału wspomagającego odprowadzanie wilgoci na zewnątrz tkaniny. Tylko takie modele nie kumulują powstającej w trakcie wysiłku wilgoci. Dzięki temu skóra pozostaje sucha a jazda na rowerze przyjemniejsza. Nie bez znaczenia będzie tez kolor koszulki. W bardzo słoneczne i gorące dni lepiej jest wybrać ubrania w jasnych barwach. Ciemniejsze będą bowiem mocniej skupiać na sobie promienie słońca i potęgować uczucie gorąca.

Czy ubierać bieliznę termoaktywną?

Część kolarzy bardzo często korzysta z bielizny termoaktywnej, która służy im za pierwszą warstwę ubioru na rower. Jednak latem zasadne wydają się wątpliwości co do słuszności skorzystanie z tego elementu kolarskiej garderoby. Na pewno warto z niej zrezygnować przy naprawdę wysokich temperaturach powietrza przekraczających wartość 30 stopni Celsjusza. Jeśli jednak termometry wskazują około 20 stopni i na co dzień przyzwyczajeni jesteśmy do stosowania tego rodzaju bielizny, warto ją mimo wszystko stosować. Ten element stroju najlepiej sprawdza się w procesie skutecznego odprowadzania na zewnątrz wytwarzającego się potu. Jeśli więc użytkowanie bielizny termoaktywnej nie grozi przegrzewaniem organizmu, wówczas może znacząco podnieść komfort jazdy.

Jakie spodenki rowerowe na lato?

Spodenki rowerowe to obok koszulki najważniejszy element ubioru kolarza. Latem przede wszystkim należy wybierać modele krótkie, o nogawkach niesięgających do kolan. Poza tym należy kierować się tymi samymi zasadami, jak przy zakładaniu szortów w inne pory roku. Spodenki powinny być elastyczne i skutecznie odprowadzać wilgoć pojawiającą się na skórze. Oczywiście rekomendujemy stosowanie modeli ze specjalną wkładką ochronną. Tę należy posiadać nawet w wyjątkowo gorące dni. Warto zwrócić uwagę na wykończenie nogawek. W czasie upałów najlepiej sprawdzą się egzemplarze wyposażone w specjalne elastyczne taśmy. Nieco gorzej mogą wypadać spodenki z silikonowymi wstawkami, które są w stanie doprowadzić do odparzeń na skórze lub niewielkich przetarć.

Wysokiej klasy spodenki rowerowe, idealne na lato, można znaleźć w naszej ofercie: https://forzasport.pl/kategoria/spodenki-rowerowe/.

Dobrą alternatywą dla klasycznych szortów będą spodenki kolarskie z szelkami. Mogą one stanowić dobre rozwiązane dla rowerzystów, którzy w bardzo gorące dni są w stanie zrezygnować nawet z koszulki rowerowej. Wówczas szelki, choćby w minimalnym stopniu, będą w stanie odprowadzić część produkowanego przez organizm potu. Oprócz tego zapewnią przyczepność do ciała i zapobiegną przesuwaniu się wszytej do środka wkładki.


Sprawdź: Wkładka do spodenek rowerowych – jaka najlepsza? Czym kierować się przy wyborze?


Jak ubrać się na rower latem? Gotowi na każdą ewentualność

Jak zostało wspomniane na wstępie – lato to pora roku dość nieprzewidywalna. Gorące dni w mgnieniu oka są w stanie zamienić się w deszczowe i burzowe. Warto więc być odpowiednio przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne. Przed wyruszeniem w drogę należy zawsze sprawdzać, czy w trakcie przejażdżki nie dojdzie do nagłego załamania pogody. Jeśli takie ryzyko istnieje, a my konieczne chcemy wsiąść na rower, należy zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową oraz zapewniającą ciepło. Tu przydatne mogą okazać się bluzy kolarskie i kurtki rowerowe.

Jak ubrać się na rower latem? Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście nie wolno zapominać o względach bezpieczeństwa. W nawet największe upały rekomendujemy jeździć w kasku ochronnym. Dobrze jest też zainwestować w wysokiej klasy okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią lepszą widoczność w słoneczny dzień. Warto również zaopatrzyć się w kolarskie rękawiczki. Zapewnią one lepszy chwyt kierownicy.

Sprawdź także: Jak ubrać się na rower przy temperaturze 10 stopni Celsjusza?