W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by jeździć na rowerze w zwykłych ubraniach noszonych na co dzień. Wygodny dres, klasyczny t-shirt i bluza są przecież na tyle wygodne, że powinny zdać egzamin podczas swobodnego pedałowania. Praktyka pokazuje jednak zupełnie coś innego. Maksymalny komfort jazdy na rowerze zapewnia dobrze dobrana profesjonalna odzież kolarska. Jakie konkretnie korzyści dają takie stroje?

Amatorów kolarstwa przybywa. Coraz więcej Polaków przekonuje się do tego, jak pasjonująca i pełna frajdy może być jazda na rowerze. To korzystne dla zdrowia hobby, którym można się cieszyć przez cały rok. Wielu początkujących kolarzy już na starcie swojej przygody z dwoma kółkami staje przed dylematem – czy warto zainwestować w dobrej jakości, profesjonalną odzież kolarską, czy jednak lepiej zaoszczędzić kilka złotych i wsiąść na rower w zwykłych ubraniach, które nosimy np. na co dzień w domu. Każdy, kto ma za sobą choć jedną dłuższą przejażdżkę wie, że zdecydowanie mądrzejszym pomysłem jest zaopatrzenie się w przeznaczony dla kolarzy, dobrze dopasowany strój. Dlaczego? Najogólniej rzecz ujmując – profesjonalna odzież kolarska zapewnia większy komfort podczas wysiłku. W jaki sposób konkretnie opisujemy w kolejnych akapitach.

Czym w zasadzie jest profesjonalna odzież kolarska?

Profesjonalna odzież kolarska to specjalnie zaprojektowane i skonstruowane ubrania, dostosowane do potrzeb i wymagań kolarzy profesjonalnych oraz amatorów. Odróżnia się ona od standardowych ubrań pod wieloma względami, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i technologii użytych materiałów. Przede wszystkim są to stroje tworzone z elastycznych i oddychających tkanin (np. z lycry), które zapewniają swobodną wymianę powietrza i wspomagają odprowadzanie wilgoci (potu) na zewnątrz materiału. Takie ubrania bardzo dobrze przylegają do ciała, a jednocześnie nie krępują ruchów. Na dodatek profesjonalna odzież kolarska ma odpowiedni krój, który zwiększa ergonomię jazdy i minimalizuje opór powietrza w czasie jazdy. Warto także wspomnieć, że w odróżnieniu od zwykłych ubrań, z jakich korzystamy na co dzień, stroje kolarskie mają często antybakteryjne właściwości i posiadają wiele pomniejszych udogodnień (np. elementy odblaskowe), które mogą okazać się przydatne podczas przejażdżki na dwóch kółkach.

Stroje kolarskie tworzą przede wszystkim przeznaczone dla kolarzy koszulki i spodenki. Na osobną wzmiankę zasługują te drugie, gdyż posiadają one specjalne wkładki, chroniące okolice intymne przed szkodliwym działaniem drgań, a także przed otarciami czy siniakami. Więcej na ten temat można przeczytać w tym wpisie. Poza tym typowa garderoba kolarza składa się jeszcze ze specjalnych bluz rowerowych, kurtek, ocieplaczy, czapek, rękawiczek.

Wspomaganie odprowadzania wilgoci

Wspomniane już wspomaganie odprowadzania wilgoci powstającej na ciele podczas wysiłku, to zdecydowanie jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za tym, by korzystać z profesjonalnych strojów kolarskich. Klasyczny t-shirt wykonany z bawełny, choć przewiewny i wygodny, łatwo pochłania pot. Używanie go podczas jazdy na rowerze bardzo szybko okazuje się przekleństwem, gdyż przemoczona koszulka przykleja się do ciała, staje się ciężka i niewygodna, a na dodatek może powodować otarcia. To samo można zresztą powiedzieć o zwykłych, casualowych dresach czy krótkich spodenkach. Profesjonalna odzież kolarska wykonana jest z tkanin nieskłonnych do wchłaniania wilgoci. Zamiast tego pomaga ona odprowadzić pot poza materiał i zapewnić w ten sposób optymalną dla ciała termoregulację.

Idealne dopasowanie do sylwetki

Ciało w czasie jazdy na rowerze znajduje się w mało naturalnej dla człowieka pozycji. Dlatego ważne jest, by odzież stosowana podczas tej formy aktywności fizycznej w żaden sposób nie krępowała ruchów, a wręcz ułatwiała ich wykonanie. Stroje kolarskie tworzy się z rozciągliwych i elastycznych materiałów, które dopasowują się do sylwetki. Dobrze dopasowany rowerowy outfit nie powinien być w ogóle odczuwalny, a jednocześnie musi on dość mocno przylegać do skóry. Cenione przez kolarzy modele koszulek czy spodenek (takowe są dostępne w ofercie marki Forzasport) szyje się również w taki sposób, by nie powodowały żadnych otarć czy innych podobnych mikrourazów na skórze. Tego nie jest w stanie zapewnić standardowa odzież, niededykowana kolarzom.

Większa wydajność jazdy

Profesjonalne stroje kolarskie powinny zainteresować przede wszystkim te osoby, które planują systematycznie poprawiać swoje osiągi na rowerze i pokonywać określone trasy w jak najkrótszym czasie. Odzież ta jest bowiem projektowana w taki sposób, by nie tylko zwiększyć komfort, ale także ogólną ergonomię i wydajność jazdy. To m.in. dlatego także koszulki czy spodenki kolarskie mocno przylegają do ciała – by niepotrzebnie nie poszerzać obrysu ciała. Luźne ubrania sportowe stawiają większy opór, a to naturalnie spowalnia kolarza.

Sprawdź: Używana odzież kolarska – czy warto?

Bezpieczeństwo i higiena

Aby jazda na rowerze była przyjemna, musi być bezpieczna i higieniczna. Profesjonalne stroje dla kolarzy zmniejszają ryzyko pojawienia się wszelkich małych urazów, jakie mogą wywołać niedopasowane do tego rodzaju aktywności fizycznej klasyczne ubrania. Tu szczególnie istotne jest stosowanie wspomnianych już wkładek do spodenek, które okażą się zbawienne szczególnie na dłuższych trasach. Z racji tego, że odzież kolarska wysokiej jakości wykazuje właściwości antybakteryjne, idealnie nadaje się do używania przy czynnościach, które wywołują wzmożone pocenie się. W takich strojach trudniej bowiem o nabycie jakiejś infekcji, a na dodatek ubrania te łatwiej jest prać czy utrzymać w ogólnej czystości.

Warto wspomnieć też o bezpieczeństwie w czasie samej jazdy – stroje kolarskie nierzadko zawierają jaskrawe elementy, dzięki którym kolarze są lepiej dostrzegalni przez innych uczestników ruchu drogowego. Koszulki czy spodenki na rower powinny mieć też elementy odblaskowe, zwiększające widoczność rowerzysty po zmroku.

Sprawdź: Jak prać odzież rowerową? O czym pamiętać?

Podsumowanie

W świetle rozwoju technologii i innowacji, korzystanie z profesjonalnej odzieży kolarskiej staje się kluczowym elementem dla każdego entuzjasty jazdy na rowerze. Istotą tego wyboru jest nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalność i liczne korzyści, które przekładają się na pełniejsze doświadczenie tej pasjonującej aktywności.