W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

W dobie szalejącej inflacji oraz troski o środowisko modne stało się kupowanie różnych produktów, w tym ubrań, z drugiej ręki. Często można takowe znaleźć w bardzo dobrym stanie za niewielkie pieniądze. Czy jednak zasada zero-waste jest opłacalna w przypadku odzieży kolarskiej? Co warto wiedzieć, zanim zdecyduje się na zakup używanych koszulek na rower lub szortów?

Wyróżnić można trzy główne argumenty przemawiające za kupowaniem odzieży kolarskiej z drugiej ręki. Pierwsza z nich to oczywiście cena – używane elementy rowerowej garderoby można często nabyć dosłownie za kilka złotych, a to w czasach, gdy wydatków raczej nam przybywa, niż maleje, wydaje się co najmniej kuszącym rozwiązaniem. Drugi argument to kwestie związane z ekologią – bardzo głośno mówi się o tym, że zbyt łatwo pozbywamy się niezniszczonych jeszcze rzeczy i decydujemy się szybko zastąpić je nowymi modelami, przez co niepotrzebnie napędzamy generowanie się odpadów. Kupowanie produktów używanych w jakimś stopniu ogranicza ten proceder i ma korzystny wpływ na środowisko. I wreszcie – dostępność. Second handy cieszą się ogromną popularnością, a w wielu z nich aż roi się od ubrań kolarskich. Do tego trzeba dodać portale aukcyjne czy internetowe serwisy z ogłoszeniami, gdzie można przebierać w różnorodnych, używanych już koszulkach czy szortach na rower.  Mimo tych wszystkich zalet u każdego powinna jednak pojawić się wątpliwość, czy zakładane już i eksploatowane stroje kolarskie na pewno są bezpieczne i czy zapewnią nam odpowiedni komfort w czasie jazdy?

Używana odzież kolarska – kwestia higieny

Odzież kolarska to ten typ ubioru, który bardzo mocno przylega bezpośrednio do ciała. Po wysiłku szorty kolarskie czy koszulki wchłaniają spore ilości potu. Kupując używane stroje, nie wiemy, jak były one prane i odświeżane przez poprzedniego właściciela. Możliwe, że ktoś nie dbał o nie w sposób należyty, co oznacza, że nawet jeśli sami odpowiednio doprowadzimy je do czystości, to wciąż mogą one zawierać różne bakterie i drobnoustroje. Te z kolei są sporym zagrożeniem dla skóry. Korzystając więc z używanych strojów kolarskich narażamy się na przykre i uciążliwe dolegliwości higieniczne, które nie powinny wystąpić w przypadku zakupu nowego stroju.

Sprawdź: Jak prać odzież rowerową? O czym należy pamiętać?

Używana odzież kolarska a odpowiednie dopasowanie rozmiaru

Komfort jazdy na rowerze w dużej mierze zależy od prawidłowego dopasowania stroju do sylwetki kolarza. Spodenki czy koszulka muszą być obcisłe, a jednocześnie nie mogą w żaden sposób ograniczać ruchów. Zakup nowego ubioru pozwala wybrać model idealnie spasowany do ciała. W przypadku stroju używanego to zadanie jest bardzo trudne. Kupując taką odzież np. w second handzie zwykle nie mamy do wyboru całej rozmiarówki. To prosta droga do tego, by nabyć strój za mały lub za duży, a to na pewno będzie mieć wpływ na nasz komfort jazdy. Na dodatek ponownie należy zwrócić uwagę kwestię dotychczasowego dbania o sprzęt sportowy. Jeśli strój był prany w nieprawidłowy sposób, istnieje ryzyko, że jest rozciągnięty, co oznacza, że nie będzie dobrze dopasowany do ciała.

Kwestia doboru odpowiedniego rozmiaru czy typu stroju ma ogromne znaczenie także przy zakupie wkładki do spodenek. Możliwe, że używana będzie zużyta i nie uchroni nas dostatecznie np. przed wstrząsami czy otarciami, nie wspominając już, że korzystanie z już stosowanej przez kogoś wkładki do spodenek wydaje się co najmniej bardzo mało higieniczne.

Sprawdź: Jaka wkładka do spodenek rowerowych?

Używana odzież kolarska – gwarancja

Nawet najbardziej zadbana odzież kolarska może się z czasem zużyć. To zupełnie normalne – sportowe ubrania są eksploatowane często w trudnych warunkach, więc siłą rzeczy mają one prawo ulec zniszczeniu. Kupując używany strój, nie wiemy, jak dotąd był stosowany. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać na nim zniszczeń, te mogą pojawić się nawet po pierwszym treningu. Wówczas taki model koszulki czy spodenek nadaje się jedynie do wyrzucenia. Kupując sprzęt nowy, powinien on posłużyć przez dłuższy czas, a jeśli okaże się, że zakupiliśmy model z defektem, zwykle łatwo go zareklamować i wymienić na nowy.

Używana odzież kolarska – czy warto?

W ogólnym rozrachunku zdecydowanie lepiej jest kupić nowy strój kolarski. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze i zapewnia zdecydowanie większy komfort jazdy. Wysokiej klasy koszulki rowerowe, spodenki kolarskie, bluzy na rower i wiele innych oferuje polski producent odzieży sportowej – ForzaSport.