Szukasz ciekawych miejsc w Polsce, gdzie można spędzić aktywny urlop na rowerze? Sprawdź zatem, co może zaoferować województwo świętokrzyskie. Przez wielu jest to wciąż mało odkryty region naszego kraju, który kryje wiele niesamowitych atrakcji. Dużo dobrego znajdą tu właśnie miłośnicy kolarstwa. Świętokrzyskie oferuje bowiem wiele bardzo interesujących tras, przeznaczonych zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących miłośników rowerowego szaleństwa. A które ścieżki są szczególnie warte uwagi? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.
Świętokrzyskie to jedno z mniejszych polskich województw. Ze względu na swoje położenie, często znajduje się w cieniu o wiele bardziej osławionych turystycznie Małopolski czy Podkarpacia. Jednocześnie oferuje od nich pod względem turystycznym niewiele mniej. Region ten stanowi cudowną symbiozę dziewiczej natury z historycznymi zabytkami, a także nowoczesnością. Przyjezdnych przyciągają tu przede wszystkim Góry Świętokrzyskie. To pasmo niewysokie, aczkolwiek niezwykle malownicze i do tego najstarsze na terenie Polski! Poza tym swoim urokiem potrafią oczarować Kielce i wiele innych pomniejszych miejscowości.
W województwie świętokrzyskim nie brakuje rowerowych tras. Jest ich tu nawet bardzo dużo i każda oferuje wiele niezapomnianych wrażeń oraz widoków.
Trasy rowerowe Świętokrzyskie – Bałtowski szlak rowerowy
Przegląd tras kolarskich w województwie świętokrzyskim rozpoczynamy od krótkiej, łatwej, rekreacyjnej ścieżki w formie pętli zlokalizowanej w okolicy Bałtowa. Jest to idealna propozycja dla początkujących kolarzy. Świetnie sprawdzi się też jako trasa rodzinna – jej pokonanie nie powinno być trudne nawet w przypadku najmłodszych miłośników rowerowego szaleństwa. Tzw. Bałtowski szlak w całości tworzą drogi asfaltowe o niespecjalnie dużym natężeniu ruchu. Wyjątek może stanowić fragment wiodący tuż obok drogi wojewódzkiej, jednak ten pokonuje się po wydzielonej trasie dla rowerów. Wycieczkę należy rozpocząć w Bałtowie przy wjeździe do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Ten zresztą stanowi jedną z kilku naprawdę wartych zobaczenia atrakcji mijanych po drodze. Docenią ją np. dzieci, które interesują się dinozaurami. Następnie należy kierować się na Skarbkę, Pętkowice, Wólkę Pętkowską, Ulów, Lemierze i całość kończy się w Bałtowie. Trasa liczy niecałe 18,5 km. Jest łatwa, dobrze oznakowana, pozbawiona większych wzniesień.
Trasy rowerowe Świętokrzyskie – z Jędrzejowa do Jakubowa wzdłuż torów kolei
Znaną atrakcją regionu jest funkcjonująca w niektórych częściach województwa kolej wąskotorowa. Można oczywiście za jej pomocą poznawać tutejsze okolice, ale dobrym pomysłem będzie także wyruszenie na wyprawę rowerową po ścieżce wzdłuż torów. Wycieczka z Jędrzejowa do Jakubowa liczy około 9 kilometrów. W niecałe dwie godziny można przemierzyć bardzo malowniczą trasę, bardzo łatwą i przyjemną. Ruszamy z Jędrzejowa przy ulicy Spacerowej. Jest duża szansa, że na którymś etapie przejażdżki napotkamy na turystyczną Ciuchcię Express. Kierujemy się następnie na Borki, Jasionną, aż dotrzemy do Jakubowa. Wyprawę można wydłużyć, pokonując rowerem trasę powrotną. Zawsze jest też opcja na kurs w drugą stronę wspomnianą koleją. W samym Jędrzejowie na pewno warte uwago są Muzeum im. Przypkowskich oraz Archiopactwo Cystersów.
Trasy rowerowe Świętokrzyskie – zalew w Cedzynie
Przenieśmy się w okolice Kielc i poznajmy jedno z najpopularniejszych miejsc regionu do letniego wypoczynku. Mowa tu o sztucznym zalewie w Cedzynie. Nie tylko można dzięki niemu zrelaksować się nad chłodną wodą, ale też wybrać się na ciekawą wycieczkę rowerową. Powstała wokół zbiornika infrastruktura zdecydowanie do tego zachęca. W trasę ruszamy z parkingu nad zalewem i kierujemy się na Wolę Kopcową. Stamtąd docieramy do Leszczyny, aż do przystani. Następnie powracamy na parking, gdzie startowaliśmy. Już na samym początku urzeknie nas malownicza korona zapory, przez którą wiedzie opisywana ścieżka. Ponad 7 kilometrów drogi to głównie szutrowe ścieżki, z których łatwo zjechać na place zabaw, lokalne bary, biwakowe wiaty itd. Są też mostki, kładki, sporo urzekającej przyrody. Trasa bardzo łatwa, do pokonania w około godzinę.
Trasy rowerowe w Świętokrzyskiem – z Opatowa do Sandomierza
Dłuższa i nieco bardziej wymagająca trasa, wiedzie z Opatowa do Sandomierza. To propozycja dla tych, którzy nie tylko chcą spędzić aktywnie czas, ale też coś zwiedzić i pozachwycać się zabytkową architekturą. Docelowy Sandomierz oferuje w tym względzie naprawdę wiele. Brama Opatowska, Zamek królewski, Wąwóz Królowej Jadwigi, Stare miasto, Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Dom Długosza, Podziemna Trasa Turystyczna – te i wiele innych atrakcji można wymienić w zasadzie na jednym oddechu. Zanim jednak dotrzemy do Sandomierza, należy pokonać bardzo ciekawą drogę rowerową. Z Opatowa należy skierować się do Karwowa, a następnie do Winnicy Terra – jednej z kilkunastu winnic regionu, znanej całym kraju ze swoich smakowitych wyrobów. Można w niej zobaczyć, jak uprawia się winorośl i jak powstaje wino. Następnie zmierzamy do Pielaszowa, Pęczyny, Dacharzowa, Chwałek Dolnych i docieramy do wspomnianego już Sandomierza. Wycieczka liczy ponad 33 km. Sama jazda na rowerze powinna zająć nam około 3 godziny.
Zobacz także: Planowanie trasy rowerowej – o czym trzeba pamiętać?
Trasy rowerowe Świętokrzyskie – pętla Gminy Brody
37 kilometrów trasy po gminie Brody potrafi dać w kość, ale trzeba przyznać, że wysiłek jest wart tego, co oferuje ta ścieżka. Wiedzie ona wokół malowniczego Zalewu Brodzkiego, a także zahacza przez dzikie i spokojne kompleksy leśne. Część trasy jest bardzo łagodna, ale nie brakuje tu również sporych przewyższeń, dlatego zalecamy ją bardziej wprawionym kolarzom. Osoby poszukujące zabytków na pewno zainteresuje barokowy kościół w Krynkach.
Wycieczkę zaczynamy w Brodach i DK 42 kierujemy się do Stykowa. Kolejne punkty wyprawy to Dziurów, Adamów, Połągiew, Bór Kunowski, Rudnik, Krynki i finał znajduje się w miejscowości startowej. Standardowo trasę tę pokonuje się w około 4 godziny. Czas ten może się wydłużyć, np. przez podziwianie malowniczego Zalewu Brodzkiego.
Sprawdź: Trasy rowerowe w Bieszczadach
Trasy rowerowe Świętokrzyskie – coś dla bardziej wymagających
Na koniec propozycja dla długodystansowców, którzy poszukują wymagających tras. Wschodni Szlak rowerowy Green Velo to fragment liczącej 2000km drogi wiodącej przez kilka polskich województw. My tu skupimy się tylko na etapie w Świętokrzyskiem, który liczy niecałe 200 km. Startujemy w Kośkich i kierujemy się do Sandomierza, m.in. przez Stadnicką Wolę, Sielpię Wielką, Chełmce, Kielce, Dyminy, Suków, Ujny, Jachimowice i Skotniki. Po drodze aż roi się od zabytków i atrakcji. Najważniejsze z nich to Zespół pałacowo-parkowy Małachowskich, Zalew w Sielpi Wielkiej, Rezerwat Przyrody Kadzielnia, Zalew Borków, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Raków, Ruiny zamku w Ujeździe i wspomniany już Sandomierz. Jest to trasa trudna i wymagająca. Wiedzie przez różne nawierzchnie, nie brakuje tu także sporych przewyższeń. Najlepiej pokonać ją w 3 dni.
Nie mogło też zabraknąć propozycji zlokalizowanej wokół Gór Świętokrzyskich. Tu warto wybrać się na wyprawę przez Wyżynę Kielecką prowadzącą do Nowej Słupi. Ścieżka prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy, więc wyjątkowe walory przyrodnicze są gwarantowane. To propozycja idealna dla osób jeżdżących na MTB i gravelach. Spora część trasy wiedzie bowiem przez szutrowe i piaszczyste ścieżki. Najlepiej ruszyć i zakończyć w Nowej Słupi, jadąc klasyczną pętlą przez Świętą Katarzynę, Leszczyny, Wolę Korcową, Klonów, Bodzentyn. Całość liczy około 85 kilometrów, które można pokonać w około 5 godzin.
To oczywiście tylko część tras rowerowych w Świętokrzyskim. W rzeczywistości jest ich mnóstwo i trudno byłoby je spisać w jednym artykule. To dowodzi jednak temu, że region ten oferuje naprawdę wiele miłośnikom kolarstwa.
Bez względu na to, czy decydujemy się na łatwą czy trudną trasę, zawsze należy być do niej odpowiednio przygotowanym. Ze względu na zmienną pogodę, szczególnie w okolicach Gór Świętokrzyskich, trzeba zawsze zadbać o odpowiedni ubiór. Poza klasycznym strojem kolarskim, na jaki składają się profesjonalne koszulki rowerowe i kolarskie spodenki z wkładką, warto mieć w zanadrzu bluzę kolarską czy np. coś, co uchroni nas przed wiatrem bądź deszczem (najlepiej kurtka na rower).
Przeczytaj: Jazda rowerem w deszczu – jak się ubrać?