Planowanie trasy to podstawowa czynność, jaką powinien wykonać kolarz przed wyruszeniem na przejażdżkę rowerem. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierza się pokonać sporą liczbę kilometrów w nieznanym regionie. Teoretycznie wyznaczenie drogi z punktu A do punktu B nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Jak się jednak okazuje – optymalne zaplanowanie trasy rowerowej rodzi co najmniej kilka problemów. W tym artykule podpowiadamy, jak ich uniknąć.
Po co w zasadzie planować trasę rowerową? Odpowiedź jest prosta – dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Przygotowanie drogi do pokonania na dwóch kółkach zmniejsza ryzyko natknięcia się na nieprzejezdne odcinki, co zawsze rodzi konieczność nagłego znalezienia objazdów czy ścieżek alternatywnych.
Ponadto planowanie zmniejsza ryzyko zgubienia się w terenie, którego nie znamy. Wcześniejsze, teoretyczne zapoznanie się z trasą zwiększa też pewność siebie – pozwala oswoić się z czekającym na kolarza wyzwaniem.
Nie wolno zapominać o własnym bezpieczeństwie. Przed wyruszeniem w drogę warto powiedzieć bliskim, dokąd zamierzamy dotrzeć rowerem i jaką trasą. W czasie przejażdżki mogą wydarzyć się różne sytuacje, więc wskazane jest, by osoby z najbliższego otoczenia kolarza dokładnie wiedziały, gdzie konkretnie ma się on znajdować w ciągu najbliższych kilku godzin jazdy.
Planowanie trasy rowerowej – wybór miejsca docelowego
Podstawą zaplanowania trasy na rower jest wybór miejsca, do którego chce się dotrzeć. Może to być konkretna miejscowość, jakaś atrakcja turystyczna czy po prostu punkt oddalony o określoną liczbę kilometrów. Ta ostatnia odgrywa tu ogromną rolę. Należy bowiem wyznaczyć sobie trasę o długości dostosowanej do własnych możliwości fizycznych. Początkujący rowerzyści powinni decydować się na krótsze dystanse. Wraz z rozwojem własnych umiejętności i poprawą kondycji można planować dłuższe wyprawy. Ważne, że przy określaniu długości od razu trzeba wziąć pod uwagę drogę powrotną. Jeśli bowiem chce się pokonać ją na rowerze, wówczas odległość do wyznaczonego punktu stanowi tylko połowę trasy. Warto więc zweryfikować swoje możliwości oraz ewentualny transport powrotny za pomocą pociągu czy innego środka lokomocji.
Wybór trasy na rower
Dopiero po określeniu miejsca docelowego można przyjrzeć się bliżej trasom, które do niego prowadzą. Istnieją dwie metody znalezienia idealnej drogi – tradycyjna (analogowa) i automatyczna (cyfrowa).
Pierwsza polega na klasycznym przestudiowaniu mapy i samodzielnym wyznaczeniu ścieżki. Metoda ta jest bardzo czasochłonna i wymaga bardzo dużych umiejętności związanych z odczytywaniem klasycznych, papierowych map. To również sposób bardzo zawodny, gdyż ścieżki dla rowerów powstają w Polsce (wbrew powszechnej opinii) w szybkim tempie. Wiele z wydrukowanych map nie będzie więc aktualna, co może doprowadzić do tego, że nasza wyznaczona trasa okaże się błędna, nieprzejezdna, nieoptymalna. Zaletą tej metody jest z kolei możliwość całkowitego dostosowania trasy do własnych potrzeb.
Wygodniejsze będzie skorzystanie z gotowych rozwiązań, np. tras opisanych w sieci przez innych miłośników kolarstwa. Na wielu stronach znajdują się opracowane już i sprawdzone ścieżki, z których można do woli korzystać. Pomocne będą też różnego rodzaju aplikacje, np. Komoot, Open Street Map (OSM) czy BaseCamp. Zupełnie za darmo trasę rowerową można zaplanować nawet z Google Maps, choć tu trzeba mieć świadomość, że w tym przypadku nie znajdziemy wielu tras dedykowanych typowo kolarzom.
Sprawdź: Trasy rowerowe w Bieszczadach – kilka propozycji dla początkujących i zaawansowanych kolarzy
Na co zwrócić uwagę, planując trasę?
Planowanie trasy nie może opierać się jedynie na znalezieniu ścieżki prowadzącej do określonego punktu. Etap ten to przede wszystkim weryfikacja tego, jak wygląda dana ścieżka i czy zdołamy ją pokonać. Dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na:
- rodzaj nawierzchni – czy jest to trasa asfaltowa, leśna, mieszania itd.
- poziom trudności – liczba wzniesień, poziom nachylenia terenu.
- ewentualne remonty, blokady, przeszkody, utrudnienia – najłatwiej zweryfikować to właśnie za pomocą aplikacji czy gotowych tras, które są aktualizowane i komentowane (oceniane)przez innych użytkowników.
Planowanie trasy rowerowej – sprawdzenie warunków pogodowych
Pogoda może mieć znaczący wpływ na podróż rowerem, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić prognozę pogody. Unikajmy jazdy w ekstremalnych warunkach, takich jak ulewny deszcz, silny wiatr czy intensywne upały. Koniecznie należy pamiętać o odpowiednim ubraniu i ekwipunku, dostosowanym do aktualnych warunków atmosferycznych. Przy niezbyt korzystnych prognozach warto zaopatrzyć się w kurtki rowerowe, bluzy kolarskie, ocieplacze i inne dodatki, które pozwolą zachować komfort w czasie jazdy.
Zobacz także: Jazda rowerem po lesie – o czym trzeba wiedzieć?
Planowanie trasy na rower – przegląd techniczny
Przed wyjazdem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie techniczne roweru. Podstawą jest sprawdzenie stanu opon, hamulców, przerzutek oraz innych podzespołów, upewniając się, że są w dobrym stanie i gotowe do długiej podróży. Zaleca się również zabrać ze sobą w drogę zestaw narzędzi do ewentualnych napraw.
Planowanie trasy – pamiętajmy o przerwach!
Podczas długiej trasy ważne jest planowanie regularnych przerw w celu odpoczynku i nawodnienia organizmu. Dlatego wybierając którąś ze ścieżek, zawsze trzeba określić sobie miejsca do bezpiecznego i wygodnego postoju.
Planując trasę zwróćmy także uwagę na jej walory estetyczne. Dobrze, by przejażdżka rowerem nie była tylko czynnością nastawioną na wysiłek fizyczny. To dobra okazja do napawania się pięknymi krajobrazami czy widokami. Aby żaden z nich nam nie umknął, warto wcześniej tak nakreślić sobie plan podróży, by największe atuty danego regionu nam nie umknęły.