W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Wiosna za pasem, a to oznacza, że pogoda będzie coraz łaskawsza do wyruszenia na rowerowe przejażdżki. Szczególnie atrakcyjna może wydawać się wizja takiej aktywności w cichym i pachnącym lesie. Czy kolarze mają prawo do nich wjeżdżać na swoich jednośladach? O czym koniecznie trzeba pamiętać, by pedałowanie po leśnych ścieżkach było bezpieczne i komfortowe?

Od razu należy rozwiać wszelkie wątpliwości natury prawnej – obowiązujące przepisy nie zakazują poruszać się po lesie rowerem. Ustawa o lasach wprowadza w tym względzie ograniczenia przede wszystkim dla pojazdów silnikowych. Jednocześnie należy zadbać o to, by przejażdżka rowerzysty nie wyrządzała żadnych szkód i nie naruszała naturalnego stanu napotkanej roślinności. To bowiem może zakończyć się nałożeniem przez strażnika leśnego wysokim mandatem (500 złotych). Decydując się na jazdę rowerem po lesie należy więc wybierać miejsca z wyznaczonymi ścieżkami do poruszania się w tym dość specyficznym mimo wszystko terenie. Zaleca się unikać zjeżdżania poza wyznaczone trasy, gdyż może to doprowadzać do dewastacji lub przynajmniej zakłócenia ogólnego ładu fauny i flory. Ponadto jest to niebezpieczne dla samego kolarza, gdyż zarośnięte i zasłonięte przez roślinność podłoże skrywa zwykle wiele pułapek. Najechanie na jakąkolwiek z nich zwykle kończy się upadkiem i bolesną kontuzją.

Jazda rowerem po lesie a odpowiedni sprzęt

Podstawą do komfortowej jazdy na rowerze po lesie jest oczywiście prawidłowe zadbanie o stan techniczny pojazdu. Leśne ścieżki nie są tak równe i łagodne jak trasy asfaltowe, typowe dla kolarstwa szosowego. Dlatego też pojazd, jakim zamierzamy wybrać się na taką przejażdżkę, musi być w 100% sprawny. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na działanie hamulców oraz amortyzatorów. Dla zwiększenia komfortu jazdy, dobrze jest zaopatrzyć się w wygodne, odpowiednio szerokie siodełko.

Osobną kwestią jest dobranie odpowiednich opon. W przypadku jazdy po lesie lepiej sprawdzą się szersze modele, zapewniające lepszą przyczepność i stabilizację. Zaleca się też zwrócić uwagę na stan łańcucha i regulację przerzutek.

Jak się ubrać na jazdę rowerem po lesie?

Kwestia ubioru na jazdę rowerem po lesie zależy od panujących warunków. W chłodne dni standardowo należy założyć na siebie dwie lub trzy warstwy ciuchów (tzw. metoda na cebulkę). Najbliżej skóry zawsze powinny znajdować się ubrania wspomagające odprowadzenie wilgoci. Najbardziej zewnętrzna część ma z kolei chronić nas przed opadami lub podmuchami wiatru. Środkowa z kolei to tzw. warstwa termiczna, odpowiadająca za zapobieganie nadmiernemu wychłodzeniu. O tym, co konkretnie i w jakiej ilości założymy na rower, będzie więc bezpośrednio decydować pogoda. Na pewno przydatne mogą okazać się kurtki rowerowe i ocieplacze kolarskie. Do jazdy po lesie na pewno należy też zaopatrzyć się w spodenki kolarskie z wkładką, która będzie niwelować negatywne skutki powstałych w czasie takiej przejażdżki wstrząsów.

Zdradliwe mogą okazać się nieco cieplejsze dni. Trzeba pamiętać, że w lesie temperatura powietrza jest zwykle niższa, niż poza nim. W nawet największe upały, decydując się na taką przejażdżkę, warto mieć przy sobie np. bluzę rowerową. Pomoże ona nie tylko uchronić się przed chłodniejszymi podmuchami, ale też np. przed insektami.

Oczywiście nie można zapomnieć o kasku. Ten jest obowiązkowym elementem wyposażenia kolarza na każdej trasie. W lesie założenie go na głowę jest ważne w sposób szczególny, mając na względzie fakt, że łatwo w takim terenie o wywrotkę. Dla zapewnienia lepszej przyczepności dłoni do kierownicy, można zaopatrzyć się w specjalne rękawice kolarskie.

Sprawdź: Jazda na rowerze pod wiatr – o czym należy pamiętać?

Jazda rowerem po lesie – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Aby jazda po lesie była bezpieczna, należy zwrócić dodatkowo uwagę na kilka kwestii. Wybierajmy przede wszystkim sprawdzone trasy. Sporo informacji o różnych ścieżkach można znaleźć w sieci. Jak zostało wspomniane – nie wyjeżdżajmy poza wyznaczone drogi i nie eksplorujmy samodzielnie lasu na dwóch kółkach, gdyż jest to zachowanie szkodliwe zarówno dla nas, jak i dla wszystkich organizmów żyjących w tej przestrzeni.

Warto jednocześnie nauczyć się współistnieć z otaczającą nas naturą. W lesie łatwo można odczytać różne sygnały informujące np. o zmieniającej się pogodzie. Trzeba umieć do dostrzec (np. nagłe ustanie wiatru zachmurzenie będzie zwiastować nadchodzącą burzę).

Unikajmy jazdy po lesie po zmroku. Jest to zwyczajnie niebezpieczne, nawet przy bardzo dobrym oświetleniu samego roweru. Zawsze miejmy przy sobie telefon, by w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, wezwać pomoc. Warto także powiadomić bliskich, gdzie konkretnie wybieramy się na rower.

Po lesie należy jeździć ostrożnie i wolno. Szybkie pokonywanie trasy może zakończyć się wywrotką i upadkiem. Nie wprowadzajmy też naszym zachowaniem zamętu i chaosu. W lesie na ogół jest cicho i spokojnie, a nasza obecność nie powinna zmieniać tego stanu rzeczy.

Zobacz także: Jazda na rowerze pod wiatr – niezbędne wskazówki