Jazda rowerem do pracy lub szkoły to nie tylko ekologiczne i zdrowe rozwiązanie, ale także świetny sposób na uniknięcie korków i spóźnienia się na spotkania. Jednak pytanie, które często się pojawia, brzmi: jak się właściwie ubrać, aby przejażdżka była w pełni komfortowa, a następnie dobrze prezentować się po przybyciu np. do biura. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić praktyczne wskazówki dotyczące ubioru podczas jazdy rowerem do pracy.
Kwestia ubioru na rower, którym ma się dojechać do pracy lub szkoły, nie stanowi większego problemu, gdy do pokonania mamy naprawdę niewielką odległość, a sama trasa nie jest w żaden sposób wymagająca dla organizmu. Wówczas wystarczające wydaje się założenie wygodnych i niekrępujących ruchów ciuchów i ruszenie przed siebie na miejskim jednośladzie. Wiele osób jednak musi pokonać do pracy nawet kilkanaście kilometrów. Wówczas dobór optymalnego stroju jest niezwykle ważny, gdyż w dużej mierze to on będzie decydować o tym, czy taki sposób komunikacji przypadnie nam do gustu. Jak zatem ubrać się na rower w takiej sytuacji?
Jazda rowerem do pracy – ubrania na zmianę
Na wstępie należy od razu zaznaczyć, że bardzo złym pomysłem jest ubrać się na rower w te same ubrania, w których następnie chce się pracować. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim strój biurowy w żaden sposób nie nadaje się do uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Krępuje bowiem ruchy, może doprowadzać do otarć i nie wspomaga odprowadzania gromadzącej się na skórze wilgoci (potu). Jest to po prostu ubiór niewygodny i nieoptymalny. Inna sprawa, że przy nawet bardzo łagodnej trasie taki outfit na pewno się zapoci. Oznacza to, że może wydawać on nieprzyjemny zapach, a w niektórych miejscach z dużym prawdopodobieństwem pojawią się na nim plamy. W takim stroju raczej nikt nie chciałby zaprezentować się w swoim miejscu pracy. Dlatego ważne, by wybierając rower jako swój podstawowy środek transportu, przygotować się na to, że po przybyciu do biura, szkoły, zakładu produkcyjnego itd., konieczne będzie przebranie się (optymalnie byłoby, gdyby w takim miejscu można było również wziąć szybki prysznic).
Sprawdź także: Jak ubrać się na rower latem?
Jazda rowerem do pracy – strój dopasowany do warunków pogodowych
Pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego warto mieć przygotowane elementy ubioru, które sprawdzą się w różnych warunkach. W ciepłe, letnie dni wystarczy założyć na siebie spodenki oraz koszulkę (poza kaskiem, będącym podstawowym elementem wyposażenia każdego rowerzysty). Jeśli temperatura powierza nie jest zbyt wysoka, a do tego pada deszcz i wieje wiatr, wówczas konieczne może być ubranie bluzy, kurtki, a nawet ocieplaczy na ręce i nogi. Trzeba mieć na uwadze, że w czasie jazdy podmuchy powietrza potęgują odczuwanie chłodu. Zawsze więc warto być przygotowanym na różne ewentualności i posiadać w szafie kilka elementów rowerowej garderoby, z której można korzystać w zależności od tego, co dzieje się za oknem.
Jazda rowerem do pracy – tylko stroje dedykowane kolarzom
Czy zatem decydując się na dojazd do pracy lub szkoły rowerem można ubrać zwykły t-shirt i bawełniane spodenki? Można, aczkolwiek nie jest rozwiązanie polecane. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort, lepiej ubrać strój w całości przeznaczony do tego rodzaju aktywności fizycznej. Elementy garderoby kolarskiej szyte są bowiem z materiałów, które są elastyczne, dobrze dopasowują się do sylwetki (np. lycra sportowa), a do tego wspomagają odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu jazda na rowerze jest po prostu przyjemniejsza. Przeglądając koszulki kolarskie warto zwrócić uwagę na to, jakich nici użyto do połączenia materiałów. Ważne, by były elastyczne, dobrze współpracujące z rozciągliwymi tkaninami. Dzięki temu łączenia będą trwalsze i odporniejsze na ewentualne uszkodzenia. Pożądanym dodatkiem będzie wydłużony tył, który zapobiega odsłanianiu pleców w czasie jazdy. Wiele osób doceni też pewnie modele koszulek wyposażone w wygodne kieszonki.
W przypadku szortów kolarskich ważne jest, by były one wyposażone w specjalną żelową wkładkę. Ta ma za zadanie chronić okolice intymne i zwiększyć komfort jazdy. Więcej o wkładkach do spodenek rowerowych można przeczytać w tym miejscu: https://forzasport.pl/wkladka-do-spodenek-rowerowych-jaka-najlepsza-czym-kierowac-sie-przy-wyborze/. Dobrej jakości spodenki są elastyczne, również powinny być wykonane metodą bezszwową, a ich wartością dodatnią na pewno będą nogawki zakończone silikonowymi wstawkami, które zapewniają lepszą przyczepność do ciała.
Ogólna zasada jest taka, by kupować stroje przeznaczone do jazdy na rowerze, bez względu na to, jaki jest to element ubioru. Odzież kolarska projektowana jest w taki sposób, by nie tylko pomagała poprawiać wyniki sportowe wśród zawodowców, ale też gwarantowała wygodę nawet przy casualowych przejażdżkach na nieco dłuższych dystansach. Jazda w zwykłych ubraniach jest oczywiście możliwa, ale u wielu osób może zakończyć się np. uciążliwymi otarciami czy innymi mikrourazami, które skutecznie zniechęcą do dojeżdżania rowerem do pracy.