W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Każdy miłośnik kolarstwa wie, że podstawą optymalnego stroju na rower jest dobór wygodnych i profesjonalnych spodenek. Kwestia ta staje się szczególnie ważna, gdy na dwóch kółkach planuje się przemierzać bardzo długie dystanse. Czy w takiej sytuacji sprawdzą się szorty, których używamy na co dzień na krótszych trasach? Podpowiadamy!

Na wstępie warto przypomnieć, dlaczego należy jeździć w specjalnych spodenkach rowerowych, a nie np. casualowych szortach. Chodzi przede wszystkim o komfort i bezpieczeństwo. Zwykłe spodenki mogą powodować otarcia na skórze i inne nieprzyjemne mikrourazy. Brak specjalnej wkładki ochronnej sprawia, że jazda na rowerze staje się niewygodna, a nawet bolesna. W dedykowanych kolarzom szortach łatwiej też osiągać lepsze wynik czasowe. Mówiąc wprost – spodenki rowerowe zaprojektowane są w taki sposób, by kolarska przygoda było możliwie najprzyjemniejsza. Ma to szczególne znaczenie przy długich trasach, kiedy to przez kilka godzin nasze ciało znajduje się w nienaturalnej dla siebie pozycji, narażone jest na przeciążenia, wstrząsy i inne niekoniecznie korzystne czynniki zewnętrzne wynikające np. z bezpośredniego kontaktu z twardym siedziskiem.

Sprawdź: Jakie spodenki na rower wybrać? Jak prawidłowo dobrać rozmiar?

Spodenki rowerowe na długie dystanse – wkładka 

Najwięcej uwagi należy poświęcić wkładkom ochronnym. To, że w takowe spodenki kolarskie muszą być wyposażone, jest oczywiste. Jednak nie wszystkie wkładki nadają się do stosowania na długich dystansach. Dla kolarskich maratończyków skierowane są modele o wysokiej gęstości. Dzięki temu wkładki zachowują dłużej swoją sprężystość, nawet jeśli korzysta się z nich ciągiem nawet przez kilka godzin. Optymalne będę egzemplarze o grubości około 14mm.

W przypadku gdy wiemy, że długie dystanse będą naszą rowerową domeną, warto sprawdzić, czy producent danych wkładek od razu nie zaznaczył, że są one idealne do tego typu długotrwałej aktywności. Ochronny dodatek do spodenek powinien nie tylko zapewniać komfort pod pośladkami, ale też gwarantować odpowiednią wentylację powietrza, która zapobiega z kolei nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci  (potu) na skórze.

Na długie dystanse raczej nie zaleca się stosowania wkładek żelowych. Mogą łatwo się zniszczyć, a na dodatek ich wypełnienie łatwo się przesuwa, przez co łatwiej o otarcia czy siniaki w okolicach kroku.

Nie bez znaczenia jest także podział wkładek na damskie i męskie. Są one inaczej profilowane dla kolarzy i kolarek ze względu na różne budowy ciała obu płci. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Jakie powinny być same spodenki rowerowe na długie dystanse?

Spodenki rowerowe na długie dystanse powinny być możliwie najbardziej wygodne. Ważne, by dobrze przylegały do ciała, ale w żaden sposób nie ograniczały ruchów.

Marka Forzasport oferuje szorty wykonane z jednego z dwóch rodzajów oryginalnej lycry bądź miksu obydwu. Większość spodenek w ofercie uszyto z gładkiej, włoskiej lycry (gramatura 240), będącej materiałem wysoce oddychającym, odprowadzającym wilgoć i nadmiar ciepła. Ponadto nie pochłania on brzydkich zapachów i posiada filtr UV 50. Drugim rodzajem tkaniny jest lycra prążkowana o nieco niższej gramaturze (210). W porównaniu do wcześniej opisanego materiału wykazuje się szybszym schnięciem i lepszą cyrkulacją powietrza. Spodenki uszyte zarówno z jednej, jak i drugiej lycry idealnie nadadzą się do jazdy na długich dystansach. Dzięki nim zachowany zostanie pełny komfort termiczny. Ponadto nie ograniczają mobilności – ruchy w nich są płynne i optymalne. Dodatkowo lycra jest elastyczna i dobrze dopasowuje się do ciała. Dzięki temu spodenki nie przesuwają się przy zmianie pozycji podczas jazdy.

Zobacz także: Wkładka do spodenek rowerowych – jaka najlepsza?

Spodenki na długie dystanse – przydatne dodatki

Jazda na długich dystansach stanowi dla organizmu spore wyzwanie. Ważne, by podczas takiego wysiłku nie deprymować się żadnymi mankamentami naszego stroju. Kolarze często narzekają na to, że spodenki w czasie pedałowania podciągają się lub nie chronią pleców. W pierwszym przypadku wystarczy zaopatrzyć się w modele zakończone silikonowymi wstawkami, które sprawiają, że szorty stabilnie utrzymują się na udach/łydkach (w zależności od swojej długości). Ochronę pleców można sobie zapewnić, decydując się na koszulki z przedłużonym tyłem bądź na spodenki rowerowe z szelkami.

Niektóre spodenki wyposażone są w kieszenie. Jeśli zależy nam na tym, by mieć przy sobie jakieś mniejsze gadżety, wówczas taki dodatek wydaje się bardzo przydatny. Dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w spodenki z odblaskowymi wstawkami. Zapewnią one lepszą widoczność po zmroku.