W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Zima nie musi oznaczać końca sezonu rowerowego. Jazda w chłodne miesiące może być nie tylko ekscytującym doświadczeniem, ale także zdrowym i energetyzującym zajęciem. Jednak zimowy romans z jednośladem wymaga od rowerzysty specjalnych przygotowań i pewnych środków ostrożności. W tym artykule omówimy pokrótce, a jednocześnie kompleksowo, o czym trzeba pamiętać, aby cieszyć się bezpieczną i satysfakcjonującą jazdą na rowerze zimą.

W największym skrócie – by jazda na rowerze zimą była bezpieczna i zwyczajnie sprawiała przyjemność, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie: przygotowanie pojazdu, dobór stroju oraz przygotowanie własnego ciała.

Jak przygotować rower to jazdy po śniegu?

Podstawą jest przede wszystkim wymiana opon. Tak jak w przypadku samochodu – ogumienie powinno gwarantować lepszą przyczepność do zmrożonej i wilgotnej nawierzchni. Zimowe opony zwiększają ponadto efektywność hamowania. Najlepiej sprawdzą się modele szersze, które zapewniają większą stabilność w czasie jazdy po nierówny terenie. Jednocześnie nadadzą się do użytkowania na szosie. Dobrym pomysłem będzie także zmniejszenie ciśnienia w oponach, co dodatkowo zwiększy ich przyczepność i zmniejszy ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Opony to oczywiście tylko jeden z elementów technicznych, jakie trzeba wziąć pod uwagę, gdy planuje się jeździć na rowerze zimą. Zanim wyruszy się w pierwszą trasę, warto zabezpieczyć poszczególne części pojazdu przed destrukcyjnym działaniem wilgoci i soli rozsypywanej na ulicach. Na łańcuch zaleca się nałożyć gęsty smar. Do tego koniecznie trzeba sprawdzić stan hamulców. Te muszę być w pełni sprawne.

Już po pierwszych przejażdżkach należy dbać o czystość pojazdu. Po każdej trasie zaleca się obmyć rower z brudu, by zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu jednośladu. Pozwoli to również na bieżąco znajdować ewentualne usterki.

Jak ubrać się na rower zimą?

Aby jazda na rowerze dawała frajdę, trzeba się na nią odpowiednio ubrać. Temat ten obszernie opisaliśmy tutaj. Przede wszystkim zawsze należy dostosować swój strój do panujących warunków. Kolarz wybierający się na śnieżno-mroźną przejażdżkę musi pamiętać o zasadzie ubioru warstwowego, czyli na popularną „cebulkę”. Im jest zimniej bądź im bardziej niska temperatura nam doskwiera, tym więcej warstw powinniśmy na siebie założyć. Klasyczny układ warstwowego stroju kolarskiego wygląda następująco:

  • warstwa podstawowa –przylegająca do skóry, np. dedykowana sportowcom bielizna termiczna. Ma za zadanie odprowadzić wilgoć.
  • warstwa izolująca – podobnie jak warstwa podstawowa ma zapewnić odprowadzenie wilgoci, ale również zatrzymać możliwie najwięcej ciepła. Warstwę tę tworzą m.in. koszulka, bluza, spodnie itd.
  • warstwa ochronna – czyli odzież wierzchnia, np. kurtka. Zakłada się ją po to, by uchronić ciało przed mroźnym powietrzem i wiatrem.

Co istotne – na rower nie można ubrać się zbyt grubo, by nie przegrać organizmu w czasie wysiłku. Ważne jest też dokładne poznanie swojego ciała i własnych preferencji co do ubioru. Niektórzy mają bowiem większą tolerancję na mróz, co oznacza, że mogą sobie pozwolić na rezygnację z jakiegoś elementu ubioru ochronnego. Zanim więc wybierzemy się na przejażdżkę, dobrze jest wyjść na chwilę na zewnątrz i sprawdzić, jakie dokładnie warunki panują.

Oczywiście należy korzystać ze strojów dedykowanym kolarzom. Koszulki rowerowe, spodenki, kurtki kolarskie i bluzy muszą być zaprojektowane i wykonane z myślą o tym, że mają być użytkowane w ten konkretny sposób podczas jazdy na jednośladzie. Tego rodzaju asortyment można znaleźć w ofercie marki FORZASPORT.

Cennym dodatkiem do ubioru może być zaopatrzenie się w elementy chroniące przed chłodem dłonie, uszy, łokcie i kolana. Mowa tu konkretnie o rękawicach, opasce, czapce i ocieplaczach na łokcie oraz kolana.

Przygotowanie swojego ciała

Zanim wejdzie się na rower i wyruszy w zimową trasę, niezbędne jest przeprowadzenie pełnoprawnej rozgrzewki. Ciało musi dostać sygnał, że za chwilę będzie zmuszone do większego wysiłku i to w niecodziennych dla siebie warunkach. Aby cała operacja nie zakończyła się kontuzją, taka rozgrzewka jest absolutną koniecznością. Pozwoli ona też stwierdzić, czy wybrany strój nie jest za cienki lub za gruby.

Dodatki na rower

Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy, dobrym pomysłem jest założenie na rower błotników. Dzięki temu uniknie się nadmiernego zabrudzenia ubrań. Pamiętajmy, że zimą dni są krótkie. Na zewnątrz szybko robi się szaro i ciemno, więc rower powinien być zaopatrzony w odpowiednie światła. Wybierając strój dobrze jest zdecydować się na modele wyposażone w specjalne elementy odblaskowe.

Zobacz także: Jazda na rowerze w nocy – o czym należy pamiętać? Jak się ubrać?