W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Rowery elektryczne zyskują w ostatnich latach na popularności. Cieszą się one uznaniem zarówno wśród kompletnych nowicjuszy jazdy na dwóch kółkach, jak i u bardziej zaprawionych kolarzy, którzy na tradycyjnych jednośladach spędzili długie godziny. Rower napędzany siłą ludzkich mięśni oraz silnikiem na prąd to doskonały rodzaj pojazdu, z którego można korzystać o każdej porze roku, w niemal każdych warunkach. Idealnie nada się do dojazdu do pracy lub do swobodnej i rekreacyjnej aktywności fizycznej. Jak to jednak z jazdą na rowerze bywa – aby sprawiała ona frajdę, należy zadbać m.in. o odpowiedni ubiór.. Jak zatem prawidłowo skomponować strój na rower elektryczny? O czym pamiętać? Podpowiadamy!

Rower elektryczny to pojazd dwukołowy zasilany baterią, który wyposażony jest w silnik elektryczny wspomagający pedałowanie. Takie rozwiązanie umożliwia łatwiejsze pokonywanie większych odległości i trudniejszych terenów, redukując wysiłek fizyczny użytkownika.

Pojazd ten stanowi odpowiedź na zapotrzebowania szerokiego spektrum potencjalnych użytkowników. Rower elektryczny może być atrakcyjny dla osób poszukujących ekologicznej alternatywy dla samochodu, umożliwiając szybkie przemieszczanie się nawet na długich dystansach, bez korków i problemów z parkowaniem. Taki rower doceni też pewnie niejedna osoba starsza lub ktoś o ograniczonej sprawności fizycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnego jednośladu, wprawienie elektryka w ruch nie wymaga aż tak dużego wysiłku. Jednocześnie to świetna propozycja dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Rower elektryczny stanowi doskonałą opcję do odkrywania nowych tras rowerowych. Dobrze sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej. 

Rowery elektryczne szturmem weszły także do branży dostawczej i kurierskiej.  Takie pojazdy są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem ze względu na swoją szybkość i efektywność. Ogólnie rzecz biorąc, rowery elektryczne są skierowane do wszystkich, którzy szukają wygodnego, ekologicznego i wszechstronnego środka transportu.

Zobacz: Jazda rowerem do pracy – jak się ubrać?

Czy na rower elektryczny można ubrać zwykłe ubrania?

Czysto teoretycznie – tak. Praktyka jednak pokazuje, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Trzeba bowiem pamiętać, że choć rower elektryczny posiada silnik wspomagający wprawianie pojazdu w ruch, to wciąż jest to pojazd, którego działanie opiera się przede wszystkim na sile ludzkich mięśni. Trudno jest więc użytkować taki sprzęt bez żadnego wysiłku fizycznego. A skoro w trakcie jazdy na elektryku nasze mięśnie pracują, oznacza to, że podczas tej aktywności ciało wytwarza np. pot, który bardzo łatwo wchłaniany jest przez zwykłe bawełniane ubrania. To doprowadza do ostatecznie do tego, że kolejne kilometry wyznaczonej trasy pokonujemy w wilgotnych i ciężkich ubraniach, które dodatkowo nie pomagają skórze oddychać i mogą ją nawet podrażnić czy zadrapać. Z tego więc względu lepiej jest zaopatrzyć się w profesjonalne stroje kolarskie, zapewniające maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Na osobną wzmiankę zasługują spodenki. Podczas jazdy na rowerze elektrycznym zdecydowanie dłużej siedzi się na siodełku, co w oczywisty sposób naraża okolice intymne kolarza na różne nieprzyjemności (np. nadmierny ucisk, wstrząsy, otarcia). Z tego względu zaopatrzenie się w specjalistyczne szorty kolarskie z wkładką ochronną wydaje się absolutną koniecznością. Długa jazda w zwykłych spodenkach może zakończyć się przykrymi i uciążliwymi urazami, które skutecznie zniechęcą do dalszego obcowania z tego rodzaju pojazdem.

Jak zatem prawidłowo ubrać się na rower elektryczny?

Wszystko zależy oczywiście od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Im jest chłodniej, tym powinniśmy odziać się w większą liczbę ubrań. Tu ważne jest, by stosować się do zasady trzech warstw, określanej też jako zasady ubioru „na cebulkę”. Standardowy, typowy zestaw ciuchów na rower w chłodne dni wygląda następująco:

  1. warstwa podstawowa – bezpośrednio przylegająca do skóry, np. dedykowana sportowcom bielizna termiczna. Jej zadanie polega przede wszystkim na odprowadzeniu wilgoci powstającej podczas wysiłku.
  2. warstwa izolująca – ma zapewnić odprowadzenie wilgoci i pary, ale jednocześnie jej zadanie polega na zatrzymaniu ciepła. Ten poziom ubioru tworzą takie elementy jak koszulka, bluza, spodnie itd.
  3. warstwa ochronna – czyli odzież wierzchnia, np. kurtka. Ma na celu uchronić ciało przed mroźnym powietrzem i wiatrem, ewentualnie deszczem.

Oczywiście pamiętamy, by nadmiernie nie przegrzewać organizmu i nie zakładać na siebie zbyt wielu ubrań. Jeśli w czasie jazdy będzie nam za ciepło, najlepiej w pierwszej kolejności pozbyć się drugiej warstwy odzieży i sprawdzić, czy taka konfiguracja dobranego stroju okaże się wystarczająco komfortowa.

Z kolei w ciepłe dni zwykle wystarczy zaopatrzyć się w jedną warstwę ubrań – najczęściej będą to wspomniane już spodenki rowerowe i koszulka kolarska. Z racji tego, że pogoda bywa w Polsce kapryśna, nawet latem, dobrze jest więc mieć w zanadrzu także specjalne bluzy na rower oraz kolarskie kurtki.

Ogólna zasada jest taka, że na rower elektryczny ubieramy dokładnie tę samą, dedykowaną kolarzom odzież. Nie ma znaczenia to, że przy nowocześniejszych e-jednośladach jesteśmy narażeni na mniejszy wysiłek fizyczny.

Jak ubrać się na rower elektryczny? Bezpieczeństwo to podstawa

Wybierając się na przejażdżkę rowerem elektrycznym nie można zapominać o kasku. Ten stanowi nieodłączny element wyposażenia kolarza w każdej sytuacji. Oprócz tego warto zadbać o dobór kilku mniej oczywistych dodatków. W słoneczne dni zaleca się używanie sportowych okularów przeciwsłonecznych. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie specjalnych rękawiczek kolarskich, które zapewniają lepszą przyczepność dłoni do kierownicy.

Sprawdź także: Strój na gravel – jak się ubrać na ten rodzaj roweru?