Zima zbliża się wielkimi krokami, a Ty obawiasz się, że w tym czasie Twoja aktywność fizyczna wyraźnie osłabnie, gdyż nie masz zamiaru uprawiać joggingu lub jeździć na rowerze w śnieżnej scenerii? Jest na to pewne rozwiązanie. Mowa tu o nartach biegowych. Te mogą idealnie wypełnić naszą sportową pustkę w czasie zimy. Wbrew pozorom rozpoczęcie przygody z biegówkami nie jest trudne, a może przynieść wiele frajdy. Na starcie warto wiedzieć, jak odpowiednio ubrać się na narty biegowe, by nie zmarznąć, nie przegrzać się i by zwyczajnie dobrze bawić się w czasie treningu.
Warstwowy strój – klucz do komfortu termicznego
Najważniejszym elementem ubioru na narty biegowe jest odpowiednia warstwowa odzież. Ubiór na klasyczną „cebulkę” pozwala regulować temperaturę ciała w zależności od intensywności wysiłku oraz panujących warunków atmosferycznych. Zasada jest prosta – im zimniej, tym więcej warstw ubrań na siebie zakładamy. Standardowo wyróżnia się trzy podstawowe warstwy:
- podstawowa (określana też jako bazowa lub termoaktywna) – bezpośrednio przylegająca do skóry, np. dedykowana sportowcom bielizna termiczna. Jej główne zadanie polega na odprowadzenie wilgoci, której na tym poziomie jest najwięcej.
- izolująca – podobnie jak warstwa podstawowa ma zapewnić odprowadzenie wilgoci i pary, ale jednocześnie jej zadanie polega na zatrzymaniu ciepła. Tu przykładem są różnego rodzaju bluzy, lekkie kurtki, kamizelki itd.
- ochronna – czyli odzież wierzchnia, np. kurtka. Ma na celu uchronić ciało przed mroźnym powietrzem i wiatrem, a jednocześnie stanowić ostatni etap ulatniania się pary i wilgoci wytwarzanej przez ciało podczas wysiłku.
Choć warunki na zewnątrz mogą do tego nie zachęcać, należy unikać ubierania się na biegówki zbyt grubo. Założenie zbędnej odzieży spowoduje, że w czasie wysiłku zaczniemy się bardzo pocić i przegrzewać, a to nie będzie komfortowe i na dodatek może zakończyć się poważnym przeziębieniem. Do tego nadmierna liczba ubrań ogranicza ruchy, a na biegówkach zdecydowanie przyjemniej się ćwiczyć, gdy nic nie ogranicza naszych rąk czy nóg.
Dobierając strój na narty biegowe trzeba wziąć pod uwagę własne preferencje i faktycznie panujące na zewnątrz warunki. Osoby nieodporne na chłód na pewno od razu będą wiedzieć, że muszą założyć na siebie dodatkową warstwę odzieży, by czuć się komfortowo. Jeśli nie mamy pewności, czy przygotowany na trening strój okaże się wystarczający, wystarczy na chwilę wyjść z nim na zewnątrz i przeprowadzić rozgrzewkę. Jeśli po jej ukończeniu będziemy czuć się w takim outficie dobrze, wówczas możemy przystąpić do biegu. W przypadku, gdy poczujemy chłód, konieczne będzie dołożenie dodatkowej warstwy odzieży. Z kolei przy wyraźnym przegrzewaniu organizmu należy pozbywać się stopniowo kolejnych warstw, zaczynając najlepiej od tych zewnętrznych.
Sprawdź: Strój do biegania na zimę – jaki powinien być?
Jaka kurtka na narty biegowe?
Kurtka na narty biegowe to kluczowy element garderoby każdego miłośnika tego sportu. Odpowiednio dobrana zapewnia ochronę przed zimnem, wiatrem i wilgocią, jednocześnie umożliwiając skórze oddychanie. Idealna kurtka na narty biegowe powinna spełniać kilka kluczowych kryteriów. Po pierwsze, materiał użyty do produkcji kurtki powinien być lekki, elastyczny i odporny na przetarcia. Popularnym wyborem są tkaniny z membraną, które skutecznie chronią przed wiatrem i wilgocią, jednocześnie utrzymując komfort termiczny. Membrana może jednak okazać się nienajlepszym wyborem przy większym wysiłku. Materiał ten nie najlepiej radzi sobie z odprowadzeniem na zewnątrz potu, który naturalnie pojawia się na ciele przy dużej intensywności treningu. Rozwiązaniem mogą być kurtki softshellowe. Te tradycyjne, dwuwarstwowe, bardzo dobrze radzą sobie z redukcją wilgoci, ale słabiej chronią przed opadami deszczu. Dlatego część osób decyduje się na modele hybrydowe z dodatkową warstwą membranową. Profesjonalne, przeznaczone do narciarstwa biegowe kurtki tworzone są zresztą w podobny sposób – szyje się je bowiem z takich materiałów, by jednocześnie chroniły w dostateczny sposób przed chłodem, podmuchami i opadami deszczu lub śniegu, a przy tym wykazywały się odpowiednią oddychalnością.
Kurtka na narty biegowe powinna być lekka, dość przewiewna i wygodna. W żaden sposób nie powinna ona ciążyć na ciele. Przy wyższych temperaturach powietrza sprawdzi się z kolei klasyczna wiatrówka bądź bluza wykonana z termoaktywnych tkanin. Z innych praktycznych dodatków i detali, jakie powinna posiadać dobrej jakości kurtka na biegówki, można wyróżnić kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny, naszyte elementy odblaskowe oraz kaptur.
Wysokiej klasy kurtki na narty biegowe są dostępne w ofercie marki Forzasport.
Sprawdź: Softshell – czym jest? Co go wyróżnia? Do kogo jest skierowany?
Jakie spodnie na narty biegowe?
W przypadku spodni najlepiej spiszą się przeznaczone dla narciarzy biegowych legginsy. Dobrze przylegają do ciała, nie ograniczają ruchów i jednocześnie wspomagają odprowadzenie potu. W większości przypadków są lekko ocieplane i zwykle okazują się wystarczające nawet do treningu w mrozie. Osoby słabo znoszące niskie temperatury mogą zdecydować się na modele z szelkami, które mają wyższy stan i ochraniają większą powierzchnię ciała. Zdecydowanie odradza się natomiast ubierania klasycznych dresów, ponieważ szybko przemoczą się od śniegu lub potu i będą stanowić dodatkowy, mało wygodny balast.
Nakrycie głowy – czapka na biegówki
Głowa jest jednym z miejsc, przez które najłatwiej traci się ciepło. Dlatego noszenie odpowiedniego nakrycia jest kluczowe, zwłaszcza podczas jazdy na nartach biegowych. Czapki na biegówki z grubszego materiału, które pokrywają uszy, to dobry wybór. Alternatywą są ciepłe opaski na uszy, zwłaszcza w słoneczne dni.
Warto pamiętać także o ochronie oczu. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim skuteczna osłona przed promieniowaniem UV, śniegiem i wiatrem. Wybierając okulary, upewnij się, że faktycznie posiadają one ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Warto zdecydować się na modele dedykowane sportowcom. Są bowiem one zaprojektowane tak, by nie parowały w czasie wysiłku.
Rękawiczki i inne dodatki
W czasie biegania na nartach bardzo mocno na chłód narażone są dłonie. Warto więc zaopatrzyć się w wygodne rękawiczki. Dobór odpowiednich jest kwestią indywidualną. Jeśli mamy tendencję do szybkiego wychłodzenia rąk, dobrze jest zainwestować w parę rękawic wykonaną z grubszego materiału. Są jednak tacy, którzy w ogóle nie lubią tego elementu ubioru i biegają z gołymi dłońmi. Tu więc decydujące się indywidualne preferencje.
Warto też wspomnieć o podstawowej warstwie, którą tworzą koszulki termiczne i bielizna. Na biegówki najlepiej ubrać modele przeznaczone dla aktywnych osób, stworzone z materiałów wspomagających odprowadzanie wilgoci. Klasyczny bawełniany t-shirt i zwykłe majtki mogą nie tylko szybko się przemoczyć, ale też doprowadzić do otarć na skórze.
Sprawdź: Jak ubrać się na rower zimą? O czym należy pamiętać?
Stroje startowe dla narciarzy biegowych
Chcąc poczuć się jak profesjonalny biegacz, można zaopatrzyć się w kombinezon do narciarstwa biegowego, określany też jako komplet startowy. To wygodne rozwiązanie, ponieważ stroje te szyte są z myślą o osobach uprawiających tę dyscyplinę, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort ruchowy. Jednocześnie nie jest to najlepsze rozwiązanie dla początkujących oraz osób, które chcą biegać na nartach rekreacyjnie. Kombinezony są zwykle cienkie (nawet modele ocieplane) i najlepiej sprawdzają się przy wzmożonym wysiłku. Jeśli biegówki mamy zamiar traktować jako hobby, wówczas lepiej skompletować strój złożony z kurtki, specjalnych spodni i pozostałych warstw, gdyż łatwiej będzie nam dostosować ubiór pod dane warunki atmosferyczne.
Wiemy jednak, że osób biegających na nartach wyczynowo przybywa. Wiele z nich zimą bierze udział w różnych zawodach. W takiej sytuacji kombinezony na narty biegowe wydają się zakupem obowiązkowym. Takie komplety są dostępne w ofercie marki Forzasport – https://forzasport.pl/kategoria/komplety-na-narty-biegowe/.