W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Aby jazda na rowerze sprawiała frajdę, musi być dla kolarza możliwie najbardziej komfortowa. W bardzo dużym stopniu za szeroko rozumianą wygodę odpowiada strój, a szczególnie spodenki. To one bowiem stanowią zewnętrzną warstwę ochronną dla tych części ciała, które z różnych względów są najbardziej narażone na ucisk, podrażnienia, mikrourazy itd. Warto więc zaopatrzyć się w wysokiej klasy szorty. Co takowe wyróżnia? Skąd wiedzieć, że dane spodenki rowerowe są dobre? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wybór dobrych spodenek rowerowych nie jest tak łatwy, jak może się początkowo wydawać. Liczba dostępnych w sprzedaży modeli jest ogromna, więc początkujący miłośnicy kolarstwa mogą zainwestować w szorty, które finalnie okażą się kompletną katastrofą. To z kolei prosta i krótka droga do porzucenia swojej przygody z rowerem. Aby uniknąć takich sytuacji, wskazujemy kilka podstawowych cech wyróżniających wysokiej jakości spodenki rowerowe, z jakich korzystać mogliby nawet profesjonalni kolarze.

Krój dostosowany do potrzeb

Dobre spodenki rowerowe to takie, które odpowiadają indywidualnym potrzebom każdego zawodnika. Przede wszystkim, należy rozróżnić modele przygotowane dla mężczyzn i dla kobiet. W obu przypadkach szorty różnią się od siebie krojem. Ten dostosowany jest bowiem do sylwetki, a ta znacząco różni się u kolarzy i kolarek. Można zdecydować się na modele typu unisex (są one dostępne w naszej ofercie), jednak wówczas należy dobrać do nich wkładki wewnętrzne przeznaczone dla osób o danej płci (więcej o tym w kolejnym akapicie niniejszego wpisu).

Inną kwestią jest rodzaj kolarstwa, jaki zamierza się uprawiać. Inaczej bowiem wyglądają spodenki kolarskie szosowe (zwykle są obcisłe, mocno dopasowane do ciała), a zupełnie inaczej w przypadku MTB czy dowhill (szorty luźniejsze, szczególnie jeśli mają być stosowane na długich trasach).

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy lepiej wybrać modele z szelkami czy bez. Tu decydować będą własne upodobania. Szorty z szelkami mają w teorii lepszą przyczepność, nie zsuwają się w czasie jazdy. Jeśli jest to dla nas z jakiegoś powodu ważne, wówczas warto w taki element ubioru zainwestować.

Dobre spodenki rowerowe tylko z wkładką

Każde spodenki kolarskie wysokiej klasy powinny być wyposażone w specjalną wkładkę ochronną. Ta ma zadanie chronić miejsca intymne przed wstrząsami, obiciami i otarciami – mówiąc wprost zapewnia wygodę oraz bezpieczeństwo. Wkładki mogą być różne. Podobnie jak w przypadku samych szortów, istnieją osobne modele dla pań i panów. Dodatkowo rodzaj tego typu wypełnienia spodenek na rower zależy od indywidualnych preferencji czy intensywności jazdy. Więcej o dopasowaniu wkładek pisaliśmy w tym miejscu: https://forzasport.pl/wkladka-do-spodenek-rowerowych-jaka-najlepsza-czym-kierowac-sie-przy-wyborze/.

Materiał i jakość wykonania

Wysokiej klasy spodenki rowerowe produkowane są z materiałów, które są elastyczne. Dzięki temu dobrze dopasowują się do ciała, a jednocześnie nie krępują ruchów. Taka chociażby jest lycra sportowa. Ponadto ważne jest, by szorty wykonane zostały z tkanin pozwalających odprowadzać gromadzącą się na skórze podczas wysiłku wilgoć. Spodenki muszą „oddychać” – w ten sposób skóra szybciej staje się sucha, co bardzo pozytywnie wpływa na ogólny komfort jazdy.

Elastyczność materiału musi iść w parze z jego wytrzymałością. Dobrej jakości spodenki są rozciągliwe, a przy tym trwałe, odporne na zniekształcanie, zaciągnięcia czy rozprucia (warto sprawdzić np. rodzaj użytych nici – najlepiej, by były one elastyczne, współpracujące z rozciągliwym materiałem). Lepsze modele dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne lub filtr przed promieniowaniem UV.

Przydatne i funkcjonalne dodatki

Dobrej jakości spodenki kolarskie wyróżniają się też pomniejszymi dodatkami, które sprawiają, że użytkowanie tego rodzaju sprzętu staje się po prostu wygodniejsze. Mowa tu np. o silikonowych zakończeniach na nogawkach. Te zapewniają lepszą przyczepność i zapobiegają podwijaniu się szortów. Jeśli planuje się jeździć na rowerze po zmroku, wówczas dobrze byłoby, gdyby spodenki posiadały odblaskowe wstawki. Dla wielu kolarzy ważne jest, by szorty posiadały wygodne kieszenie, do których można schować pomniejsze przedmioty.