W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Nie jest tajemnicą, że do zgubienia wagi i uzyskania satysfakcjonującej sylwetki ciała potrzebny jest regularny ruch. Ten może oczywiście przybrać różną formę. Najczęściej wybór pada na bieganie, które w większości przypadków ma niski próg wejścia i nie wymaga bardzo zaawansowanych przygotowań do rozpoczęcia treningów. Dużą popularnością wśród osób chcących poprawić swój wygląd cieszy się również jazda na rowerze. Czy kolarstwo wspomaga odchudzanie i rzeczywiście może pomóc w uzyskaniu atrakcyjnej sylwetki?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Jazda na rowerze jak najbardziej wpływa korzystnie na sylwetkę. Jednocześnie warto wiedzieć, że samo pedałowanie może być niewystarczające do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Do pełnej metamorfozy własnego ciała potrzebna jest regularność, prawidłowa technika jazdy, odpowiednia dieta i inne zdrowe nawyki.

Jakie mięśnie pracują w czasie jazdy na rowerze?

Często można spotkać się z opinią, że jazda rowerem bardzo dobrze działa na wiele partii mięśniowych naszego ciała. To rzeczywiście prawda. Kolarstwo jest dyscypliną idealną dla osób, które szukają aktywności o uniwersalnym charakterze – ogólnie wpływającej na sprawność fizyczną, angażującą niemalże całe ciało. Szczególnie mocno w czasie jazdy pracują:

  • mięśnie nóg – to oczywiste, gdyż właśnie nogami wprawia się w ruch jednoślad. Aktywni rowerzyści mogą pochwalić się wyrzeźbionymi mięśniami łydki, mięśniami dwugłowymi i czterogłowymi uda, a także mięśniami piszczelowym oraz kulszowo-goleniowym. Ponadto jazda na rowerze dobrze wpływa na wygląd mięśni pośladków.
  • mięśnie grzbietu – wynika to z pozycji przyjętej w czasie jazdy. Dotyczy to przede wszystkim mięśni lędźwiowych oraz skośnych.
  • mięśnie brzucha – a konkretnie poprzeczne i proste.
  • mięśnie ramion – w tym trójgłowy ramienia, a także mięśnie zginacza palców i zginacza stawu łokciowego.

Zobacz także: Jazda na rowerze w ciąży – czy jest bezpieczna? Garść porad dla ciężarnych miłośniczek kolarstwa

Jak to wszystko wpływa na sylwetkę?

Angażowanie tak wielu partii ciała siłą rzeczy musi mieć wpływ na sylwetkę. Szczególnie, gdy w czasie wysiłku uruchamiane są mięśnie brzucha, pośladków i pleców. Systematyczne treningi sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej i wzmacnianiu tych elementów ciała, co oczywiście korzystnie wpływa na nasz wygląd. Warto pamiętać, że wzmożony wysiłek dodatkowo usprawnia metabolizm – w czasie jazdy jednośladem spalamy zbędne kalorie, a to również przekłada się finalnie na uzyskanie atrakcyjnej sylwetki. W czasie 30 minut treningu kolarskiego pozbyć można się od 200 do nawet 500 kalorii, oczywiście w zależności od intensywności oraz indywidualnych uwarunkowań.

Warto dodać, że pozycja kolarska przybierana podczas jazdy sprzyja wyćwiczeniu utrzymywaniu ogólnej prawidłowej postawy ciała. Wpływ ma na to także uruchamianie podczas wysiłku wspomnianych już mięśni pleców. Już sama poprawa ogólnej postawy ciała wpływa pozytywnie na wygląd sylwetki.

Jak zostało również wspomniane – jazda rowerem angażuje mięśnie pośladków. Dodatkowo wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego, usprawniając krążenie. Oznacza to, że taka aktywność sprzyja pozbyciu się cellulitu.

Czytaj również: Jakie korzyści w czasie jazdy na rowerze daje profesjonalna odzież kolarska?

Korzystne efekty nie tylko dla ciała

Jazda na rowerze nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, redukując stres i poprawiając nastrój dzięki produkcji endorfin. Wzmacnia układ odpornościowy, poprawia krążenie krwi, a także wspomaga zdrowie serca i płuc. Dodatkowo, regularne jazdy mogą poprawić jakość snu oraz zwiększyć ogólną energię i witalność. Szeroko rozumiane kolarstwo, uprawianie niekoniecznie wyczynowo, a czysto rekreacyjnie, to także doskonała forma aktywności dla osób w każdym wieku. Jeśli nie występują ku temu żadne przeciwwskazania zdrowotne, to z uroków jazdy na jednośladzie mogą korzystać zarówno dzieci, jak i seniorzy.

O czym trzeba pamiętać, by jazdą na rowerze wspomóc odchudzanie?

Aby jazda na rowerze sprzyjała odchudzaniu i korzystnie wpływała na wygląd sylwetki, ważne jest, aby regularnie uprawiać tę aktywność, najlepiej kilka razy w tygodniu. Intensywność jazdy powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości, z uwzględnieniem zarówno treningów o umiarkowanym, jak i wysokim natężeniu, co pozwala na efektywne spalanie kalorii i wzmacnianie mięśni. Kluczowe jest także zróżnicowanie trasy, włączając podjazdy i zjazdy, które angażują różne grupy mięśniowe i zwiększają efektywność treningu. Warto dbać o odpowiednią dietę, bogatą w białko i zdrowe tłuszcze, aby wspierać regenerację mięśni i przyspieszać metabolizm. Utrzymanie prawidłowej postawy podczas jazdy oraz właściwe ustawienie roweru są istotne, by uniknąć kontuzji i zapewnić optymalne wykorzystanie energii. Pamiętanie o odpowiedniej nawodnieniu organizmu i odpoczynku między treningami również przyczynia się do lepszych efektów w odchudzaniu i kształtowaniu sylwetki.

Nie wolno zapominać o zapewnieniu sobie w czasie treningu bezpieczeństwa i komfortu. Przed każdą przejażdżką należy zadbać o rozgrzewkę. Jeździć należy zawsze w kasku i na sprawnym rowerze. Aby uniknąć mikrourazów w postaci otarć na skórze, a także zapewnić sobie optymalną termoregulację, konieczne jest używanie profesjonalnej odzieży kolarskiej. Kluczowe jest zaopatrzenie się w dedykowane kolarzom koszulki rowerowe oraz spodenki z wkładką ochronną. Idealnie przylegają one do ciała, nie gromadzą wilgoci powstającej na ciele podczas wysiłku oraz nie ograniczają ruchów. Tego rodzaju odzież dostępna jest w ofercie marki FORZASPORT.