W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Podstawowym nakryciem głowy każdego kolarza jest oczywiście kask, który ma za zadanie uchronić rowerzystę przed groźnymi urazami. Zdarza się jednak, że pod ten element wyposażenia trzeba założyć coś jeszcze. Tu z pomocą przychodzą specjalne czapki. Po co się je stosuje? Co wyróżnia czapkę przystosowaną do założenia pod kask na tle innych, bardziej standardowych nakryć głowy?

Czapki na rower można najprościej podzielić na te, które stosuje się głównie latem (bądź po prostu w cieplejsze dni) oraz na te nadające się do używania przy niższych temperaturach powietrza (chłodną wiosną, jesienią, a nawet zimą). Ich wspólną cechą jest – konstrukcja, która w żaden sposób nie uniemożliwia założenie kasku. Specjalny ochraniacz na głowę nałożony na takie okrycie wciąż zapewnia maksymalne bezpieczeństwo w czasie jazdy, nie zsuwa się i zasłania wszystkie newralgiczne miejsca. Zasadne może okazać się pytanie – po co więc stosować czapki pod kaskiem? Odpowiedź zależy od tego, jaki typ tego rodzaju ubioru się stosuje.

Co ubrać pod kask rowerowy w ciepłe dni?

W cieplejsze dni kolarze stosują specjalne czapeczki z daszkiem, wykonane z cienkiego i elastycznego materiału. Zakłada się je z co najmniej trzech powodów:

  • ochrona przed promieniami UV;
  • wchłanianie potu – pod kaskiem też tworzy się wilgoć, która w nadmiarze jest dla rowerzysty mało przyjemna. Czapeczka wchłania pot i tym samym zapewnia większy komfort w czasie jazdy;
  • ochrona przed wiatrem.

Letnie czapeczki kolarskie można podzielić na klasyczne, z krótkim tyłem, a także tzw. „belgijki”, posiadające specjalne wydłużenie, które chroni kark i uszy. Doskonale sprawdza się w bardzo wietrzne dni.

Sprawdź: Jak ubrać się na rower zimą? O czym należy pamiętać?

Co ubrać pod kask rowerowy w chłodniejsze dni?

Gdy temperatura powietrza jest niska, zwykle czapeczki rowerowe z daszkiem mogą okazać się niewystarczające. Wtedy warto zaopatrzyć się w modele zimowe. Czapki rowerowe na uszy nie posiadają zwykle daszka, ale dobrze chronią głowę przed mrozem i idealnie współgrają z kaskiem. Takie nakrycia można znaleźć w ofercie marki Forzasport.

Jeśli jednak taka czapka okaże się mało wygodna, alternatywą są opaski rowerowe. Dobrze chronią uszy przed wiatrem i również nie stanowią przeszkody do używania kasku. Opaski dostępne są w ofercie naszej marki.

Czy jeździć bez kasku w samej czapce?

Niektórzy kolarze wolą jeździć na rowerze w samej czapce, czy to w wersji letniej czy zimowej. Nie zalecamy jednak rezygnować z ochrony głowy. Kolarstwo to sport o dużym ryzyku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Każdy upadek może zakończyć się uderzeniem głową o twardą powierzchnię lub jakiekolwiek obiekty. Bez kasku łatwo w ten sposób narazić się na bardzo groźne urazy, które mogą okazać się tragiczne w skutkach. Dlatego mimo wszystko za każdym razem należy wsiadać na rower w kasku, bez względu na to, czy zakłada się pod niego czapkę lub opaskę, czy też nie.