Niemal codziennie dostajemy od Was pytania: którą wkładkę do spodenek rowerowych wybrać? lub która jest najlepsza? Pytanie to powinno jednak brzmieć: która wkładka jest najlepsza dla mnie? Wybór danego modelu zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Jest kilka czynników determinujących wybór odpowiedniej wkładki do spodenek rowerowych. Po pierwsze: styl jazdy – MTB, kolarstwo szosowe, czy indor cycling. Większość z naszych wkładek jest uniwersalna i sprawdzi się zarówno do MTB, jak do jazdy po asfaltowych nawierzchniach. Istnieją jednak dodatkowe parametry, takie jak schock absorption, czy zastosowanie włókien karbonowych, które decydują o tym, do jakiego typu jazdy dana wkładka nadaje się najlepiej i w jakich warunkach będzie efektywnie pełnić swoją funkcję.
Wkładka do spodenek rowerowych a czas jazdy
Duże znaczenie ma czas jazdy na rowerze. Poszczególne wkładki przeznaczone są do różnych stopni intensywności. Dla sporadycznych, czy też codziennych, ale krótkich przejażdżek, wystarczającą i zdecydowanie najlepszą opcją jest męska wkładka PRO oraz damska BASIC. Nie ma potrzeby sięgać po droższe modele, jeżeli kolarstwo uprawia się rekreacyjne, w formie przyjemnych przejażdżek. Zwyczajnie nie zauważymy znacznej różnicy, a u niektórych osób twardsze, przystosowane do bardziej profesjonalnej jazdy wkładki (np. REKORD), mogą wręcz negatywnie wpłynąć na ogólny komfort. Wkładka TRS jest nieco bogatszą wersją wkładki PRO – ma dodatkowe mikrowgłębienia, które zapewniają lepszą oddychalność i termoregulację. Te 3 wkładki idealnie się sprawdzą na trasach do 6 godzin pedałowania. Dla jazdy powyżej 8 godzin dedykowane są pozostałe wkładki z naszej oferty.
Twardość wkładek do spodenek rowerowych
Twardość wkładki. To parametr, który w największym stopniu decyduje o komforcie użytkowania. Gęstość użytej pianki bezpośrednio oznacza jej twardość – im większa, tym wkładka jest twardsza. I tak:
– wkładki PRO i BASIC – zbudowane z pianki wysokozagęszczonej (Hi density 120g/m3), jest to optymalna gęstość, bardzo dobrze sprawująca się w codziennych, krótszych dystansach, bądź trasach do 6 godzin jazdy. Wkładka daje idealne podparcie w trakcie jazdy na rowerze;
– wkładki TRS i FORZA również o gęstości 120g/m3, ale o innej strukturze pianki zbudowanej z „mikrokuleczek”, gdzie każda z nich ma otworek umożliwiający pozbycie się powietrza z jej wnętrza. Dzięki temu wkładka jest bardziej elastyczna (giętka), od wkładki PRO;
– wkładka REKORD to wkładka o największej gęstości (140g/m3), a zarazem jest najtwardsza ze wszystkich wkładek. Daje wysokie podparcie oraz amortyzację. Świetnie sprawdza się na długich trasach, w trudnym terenie. Polecamy ją również dla osób z fizjologicznymi, bądź anatomicznymi problemami (jak hemoroidy, przebyte zabiegi, itp). Dobrze sprawdza się również dla osób o większej masie ciała;
– wkładki: IKON oraz BLACK (damska i męska wersja) łącza w sobie obydwa rodzaje pianek – TRS i Hi-density. Różne rodzaje pianki umiejscowione są w innych częściach wkładki – tak aby jak najlepiej dopasować się do ciała i dać jak najlepsze podparcie strategicznym punktom nacisku (jak kości kulszowe), czy ochrona delikatnego krocza.
Budowa wkładek do spodenek na rower
Każda z wkładek ma inną budowę w zależności od zastosowanych pianek, bądź dodatkowych wkładów SAT.
Wkładki PRO, BASIC i TRS wykonane z jednego rodzaju pianki i kilku „poduszek” o różnej grubości. Dają dobre podparcie i są praktycznie niewyczuwalne podczas użytkowania.
Wkładka REKORD za sprawą bardziej zaawansowanej konstrukcji, ma jeszcze bardziej wyczuwalną różną grubość poszczególnych elementów. W środku zastosowano dodatkowe wkłady SAT, które mają za zadanie pochłaniać wstrząsy i lepiej je amortyzować. Dodatkowo w tylnej części znajdują się otworki, doprowadzające powietrze oraz odprowadzają ciepło na zewnątrz.
Wkładki FORZA oraz IKON w strategicznych punktach mają taką samą grubość „poduszeczek”, ale zostały wykonane z różnych rodzajów pianki, co gwarantuje optymalne podparcie poszczególnych punktów nacisku. W środku również zastosowano wkłady SAT.
Wkładki BLACK to zupełnie inna budowa wkładek – tutaj wierzchnia warstwa ma gładką powierzchnię z widocznymi tylko dwoma panelami. Cały jej sekret skrywany jest pod spodem – to tutaj można zauważyć różną grubość w poszczególnych puntach. Jakie to ma znaczenie? Wkładka idealnie przylega do ciała, a wszelkie podrażnienia są zminimalizowane. To wkładka dla bardzo wymagających kolarzy, do długich tras w trudnym terenie, bądź skrajnych warunkach atmosferycznych. W środku również znajdują się wkłady SAT.
Wkładka do spodenek rowerowych – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wspomniane już wielokrotnie wkłady SAT (schock absorption) mają za zadanie zmniejszyć negatywny wpływ wstrząsów w nierównym terenie, jak również podczas długiej jazdy. Niwelują odczucia mikrodrgań. Stanowią więc niezwykle istotny element budowy tego typu akcesorium kolarskiego.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj użytego materiału wierzchniego. W dużym uproszczeniu decyduje o takich cechach jak schnięcie, termoregulacja i wentylacja. Może być wzbogacony o włókna karbon, które rozładowują powstały w trakcie pedałowania ładunek elektrostatyczny. Włóka te mają również właściwości antybakteryjne. Szczegółowa charakterystyka materiałów wierzchnich znajduje się w załączonej do tekstu tabeli.