W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Na rowerze można jeździć nie tylko po szosie. Osoby szukające mocnych wrażeń powinny spróbować przemierzać na dwóch kółkach trasy górskie. Najwięcej adrenaliny gwarantują zjazdy po stromych stokach. Downhill, bo o tej dyscyplinie mowa, ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Z racji tego, że jest to sport ekstremalny, wymaga używania odpowiednich sprzętów. Niezwykle ważny jest przede wszystkim ubiór zawodnika. Jak poprawnie ubrać się na downhill? O czym pamiętać, kompletując swój strój, by zjazdy górskie na rowerze gwarantowały maksimum frajdy?

Downhill to rodzaj jazdy na rowerze, polegający na zjeździe z góry po bardzo stromych, technicznych trasach z przeszkodami, takimi jak korzenie, kamienie, krawężniki czy skoki. Wyzwanie polega na utrzymaniu kontroli nad rowerem i utrzymaniu jak największej prędkości, co wymaga dużej precyzji, umiejętności oraz odpowiedniego wyposażenia. Downhill jest uznawany za jedną z najbardziej ekstremalnych form jazdy na rowerze.

Kolebką downhillu są Stany Zjednoczone. Dyscyplina narodziła się w Kalifornii w latach 70. XX wieku. Pierwsze wyścigi downhillowe odbywały się na szlakach narciarskich, gdzie zawodnicy zjeżdżali na specjalnie dostosowanych do rowerów torach. W ciągu kilkudziesięciu lat górskie zjazdy rowerowe stały się popularne na całym świecie i dziś stanowią formę aktywności fizycznej (a także rekreacji) zarówno dla amatorów, jak i zawodowców.

Absolutną podstawą wyposażenia zawodników downhill jest oczywiście rower. Ten ma specjalną konstrukcję przystosowaną do jazdy po wymagającym i nierównym terenie. Równie ważne jest też skompletowanie odpowiedniego stroju, który ma zapewnić zjeżdżającemu maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo.

Kask i ochraniacze

Nie ma co ukrywać – downhill to sport dość niebezpieczny. Nietrudno w trakcie zjazdu o wywrotkę, która może zakończyć się różnymi urazami. Ważne jest zatem, by chronić najbardziej newralgiczne partie ciała przed takimi kontuzjami. Fundament bezpieczeństwa stanowi oczywiście kask. Najbardziej rekomendowane są modele full face, czyli takie, które chronią całą głowę. Ważne, by decydować się na produkty dedykowane downhillowi – wykonane z trwałych materiałów i posiadające otwory wentylacyjne. Do kasku powinny być dobrane specjalne gogle. Dzięki nim zachowuje się lepszą widoczność w słoneczne dni, a na dodatek chronią one oczy przed podmuchami powietrza i np. drobnymi kamieniami, owadami itd.

Specjalnej protekcji wymagają także kolana, na które zakłada się ochraniacze. Początkujący zawodnicy mogą zaopatrzyć się w tego typu gadżet zakładany na łokcie. Ważny element wyposażenia stanowi specjalna zbroja, którą zakłada się na gołe ciało. Specjalny stelaż ma za zadanie chronić kręgosłup, klatkę piersiową i organy wewnętrzne.

Bluzy downhill

Zawodnicy downhillu nie zjeżdżają w tradycyjnych koszulkach kolarskich. Zakładają oni specjalne bluzy downhill, mogące występować w wariantach z krótkim lub długim rękawem. Taka odzież jest przede wszystkim dużo luźniejsza i nie przylega bezpośrednio do ciała. Krój bluzy powinien pozwolić założyć ją na wszelkie protektory. Ponadto dobrej jakości ubranie tego typu tworzone jest z wytrzymałych materiałów, które nie ulegają zniszczeniu np. po upadku. Wielu zawodników downhillu zwraca uwagę, czy rękawy bluz zakończone są gumką. Ta zapewnia bowiem lepszą przyczepność do ciała i zapobiega przedostawaniu się pod materiał zimnych podmuchów powietrza.

Spodenki do downhillu

Zjazdy downhillowe uprawia się raczej w krótkich spodenkach. Ich długość zwykle dopasowana jest do tego, by łatwo można było założyć ochraniacze kolanowe. Cenione są przede wszystkim modele dopasowujące się do obwodu w pasie zawodnika. To sprawia, że szorty po prostu lepiej trzymają się ciała i np. nie osuwają się podczas jazdy. Spodenki downhill powinny zapewniać wentylację. Wygodnym dodatkiem będą kieszenie, do których schować można niewielkich rozmiarów przedmioty.

Obuwie

Tak jak w innych rodzajach kolarstwa – buty powinny być dopasowane do rodzaju stosowanych pedałów w rowerze. W przypadku downhillu najpopularniejsze są platformy z ostrymi kolcami, które zapewniają maksymalną przyczepność. Tu ważne jest więc, by podeszwa obuwia była wyjątkowo mocna i trwała. W przeciwnym razie ten element garderoby szybko ulegnie zniszczeniu. Ochrony potrzebują nie tylko stopy, ale także dłonie. Standardem jest więc jazda w rowerowych rękawiczkach zakrywających całe palce.