W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Kiedy nadchodzi jesień, wielu biegaczy zastanawia się, jak ubrać się odpowiednio, aby cieszyć się komfortem i efektywnością podczas treningów. Pogoda o tej porze roku może być wyjątkowo, ale dzięki właściwemu strojowi można efektywnie biegać przez cały sezon, nie tracąc przy tym radośc z uprawiania sportu.

Strój do biegania jesienią – kluczem ubiór „na cebulkę”

Gdy zbliża się jesień, temperatury zaczynają spadać, a warstwowy strój staje się kluczowym elementem garderoby biegacza. Warstwy pozwalają regulować temperaturę ciała w trakcie treningu.

Typowy ubiór na tzw. cebulkę powinien składać się kilku warstw. Podstawą jest warstwa bazowa, która ma za zadanie wspomagać odprowadzanie wilgoci. To element ubioru mający bezpośredni kontakt ze skórą. Ważne więc, by był wygodny i elastyczny. Tu idealnie sprawdzają się termoaktywne, funkcyjne koszulki. Dzięki nim skóra podczas biegu jest sucha, co znacząco zwiększa komfort biegacza.

Warstwa środkowa ma za zadanie zatrzymywać ciepło. Często określa się ją jako izolującą. Tu najlepiej zdecydować się na założenie czegoś cieplejszego, np. bluzy czy specjalnego polaru.

Ostatnią warstwę tworzą ubrania ochronne, które mają sprawić, że wiatr lub deszcz nie będą nam straszne.

Dobór stroju do biegania jesienią zależy w dużej mierze od tego, w jaką pogodę decydujemy się na trening. O tej porze roku bywają dni naprawdę ciepłe i wówczas można wybrać się na przebieżkę w takim samym outficie jak latem. Im jest chłodniej, tym większą uwagę powinniśmy przyłożyć do skompletowania stroju warstwowego. Ważne jest, by kolejne elementy tego ubioru były dostosowane właśnie do danych warunków. Nie ubierajmy kurtki przeciwdeszczowej, jeśli nie występują żadne opady. Lepszym pomysłem będzie postawienie w takiej sytuacji na odzież chroniącą od wiatru. I odwrotnie – w przypadku, gdy widzimy, że na zewnątrz pada, kurtka przeciwdeszczowa stanowić powinna podstawę naszego stroju.

Jeśli w trakcie treningu okaże się, że ubraliśmy się za grubo, można pozbyć się kolejnych warstw stroju. Ważne, by robić to stopniowo, rezygnując z tych elementów garderoby, które w danej sytuacji rzeczywiście są zbędne.

Sprawdź również: Jak zacząć biegać? W jaki sposób się przygotować? O czym pamiętać?

Strój do biegania jesienią – wybór odpowiednich spodni

Na jesienne dni warto zrezygnować z krótkich spodenek i wybrać legginsy lub długie spodnie. Ochronią one przed chłodem i ewentualnymi zadrapaniami. Profesjonale legginsy do biegania są dostępne w ofercie marki ForzaSport: https://forzasport.pl/kategoria/legginsy/. Posiadamy modele przystosowane dla pań i panów. Różnią się one od siebie krojem, który jest dostosowany do typowej dla danej płci sylwetki.

Legginsy to najlepszy wybór wśród spodni do biegania. Są elastyczne, nie krępują ruchów i nie powinny powodować otarć.

Strój do biegania jesienią – przydatne dodatki

W chłodne dni warto zaopatrzyć się w czapkę na głowę oraz rękawiczki. Są one nie tylko elementem stylizacji, ale przede wszystkim chronią przed utratą ciepła. Pamiętajmy, że późną jesienią temperatura powietrza może spaść nawet poniżej 0 stopni Celsjusza. Warto się na to przygotować. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie również w wygodny komin, który ochroni przed zimnem szyję i kark.

Warto mieć na uwadze, że jesienią dni są krótkie. Wiele osób będzie trenować już po zmroku. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy zainwestować w odblaski lub ubrania zawierające elementy odbijające światło.

Buty do biegania na jesień

Kondycja nawierzchni może ulec zmianie wraz z nadejściem jesieni, dlatego warto zainwestować w buty dostosowane do biegania po mokrym czy śliskim terenie. Warto pamiętać, by obuwie było wygodne, lekkie, ale też wytrzymałe. Nie zaleca biegać się w obuwiu casualowym, gdyż łatwo w nim nabawić się kontuzji.

Sprawdź: Strój do biegania na zimę – jaki powinien być?