W najbliższym czasie będziemy wdrażać nowy sklep internetowy. Prosimy o wyrozumiałość w razie niedostępności usług.

Osoby kompletujące ubiór na rower w pierwszej kolejności zwracają uwagę na odpowiedni dla siebie dobór koszulek kolarskich oraz spodenek. Buzy natomiast często kupowane są po omacku, tak jakby nie stanowiły one ważnego elementu rowerowej garderoby. Jak pokazuje praktyka – źle dopasowana bluza może znacząco obniżyć komfort jazdy. Czym więc kierować się podczas poszukiwań idealnego modelu tej części stroju? Co wyróżnia dobre bluzy kolarskie? Jak z nich umiejętnie korzystać?

Na wstępie warto od razu wyjaśnić, czy bluza kolarska jest w ogóle potrzebna. Patrząc na panujące w Polsce warunki atmosferyczne, ten rodzaj odzieży sportowej można uznać za jeden z najbardziej uniwersalnych. Najczęściej stosuje się go wiosną i jesienią, gdy pogoda jest bardzo zmienna, temperatura oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza i zachodzi potrzeba założenia na koszulkę dodatkowej, niezbyt grubej warstwy ubrań. Bluzy kolarskie warto ubrać także zimą, przy bardzo niskich temperaturach, gdy tak ważne jest zapewnienie swojego organizmowi ciepła oraz skutecznej ochrony przed wychłodzeniem. Latem z kolei ten rodzaj odzieży przydaje się przy jeździe po zmroku – gdy robi się nieco chłodniej – lub np. w pochmurne dni. Jak zatem widać, warto w taką odzież zainwestować, bo stosować można ją przez cały rok. Aby jednak użytkowanie bluzy było wygodne i efektywne, warto wiedzieć, jak odpowiednio dobrać dla siebie taki produkt i jakich modeli unikać.

Sprawdź: Jak ubrać się na rower przy temperaturze 10 stopni Celsjusza?

Najważniejsze zalety bluzy rowerowej

  1. Ochrona przed wiatrem i chłodem – bluzy mają przede wszystkim chronić kolarza przed wyziębieniem i ochłodzeniem organizmu. Stanowią bardzo skuteczną, a przy tym komfortową osłonę przed zimnymi podmuchami. Mogą być używane jako najbardziej zewnętrzna warstwa w suche, ale niespecjalnie ciepłe dni lub jako warstwa pośrednia używana w warunkach mroźnych i deszczowych.
  2. Odprowadzanie wilgoci – profesjonalne bluzy na rower wspomagają proces odprowadzania tworzącej się na skórze wilgoci, co pozwala utrzymać uczucie suchości w czasie jazdy.
  3. Ogólne zwiększenie komfortu – jeśli bluza jest dobrze dopasowana, zwiększa ogólny komfort jazdy, a przynajmniej go nie zmniejsza. Profesjonalne modele nie są zbyt szerokie, więc nie wpływają negatywnie na aerodynamikę kolarza.

Bluza powinna być dopasowana do warunków, w jakich ma być używana

Wybierając dla siebie odpowiednią bluzę, warto zwrócić uwagę na to, na jakie warunki została ona zaprojektowana. Takie informacje powinien podać producent osprzętu. Istnieją bowiem osobne modele przeznaczone do jazdy latem czy zimą. W cieplejsze dni rozsądniejsze wydaje się założenie cienkiej bluzy, która ma tylko uchronić nas przed silniejszymi podmuchami powietrza. Z kolei zimą, a także wiosną i jesienią lepszym wyborem będą bluzy z dodatkową warstwą termiczną. Modele przeznaczone na najchłodniejsze dni tworzone są dodatkowo w taki sposób, by wygodnie użytkowało się je pod kurtką. Kupując więc dla siebie tego rodzaju odzież kolarską, warto wcześniej przemyśleć, na jakie konkretnie warunki potrzebujemy stroju. Najrozsądniejsze wydaje się kupno dwóch lub trzech egzemplarzy –  osobny na sezon wiosenno/jesienny, osobny na lato i osobny na zimę.

Bluza kolarska – jak dobrać rozmiar?

Bluza nie może wisieć na ciele kolarza. Podobnie jak koszulka, powinna dość mocno przylegać do skóry, ale jednocześnie nie ma prawa ograniczać ruchów. Do tego warto pamiętać, że producenci tworzą bluzy rowerowe dedykowane mężczyznom i kobietom. W obu przypadkach kroje takich ubrań będą się od siebie różnić. Dobrej jakości odzież będzie mieć dodatkowo różnego rodzaju udogodnienia, które zapobiegać będą np. przesuwaniu się bluzy w czasie jazdy czy opadaniu mankietów. Temu zaradzić mają chociażby elastyczne wstawki w zakończeniach rękawów.

Bluza kolarska – jaki materiał?

Bluzy rowerowe powinny być uszyte z materiałów elastycznych, wspomagających odprowadzanie wilgoci. W ofercie marki Forzasport znajdują się modele wykonane np. z materiału DryClim czy Super Roubaix. Najgorszym wyborem na rower będzie założenie zwykłej casualowej bluzy wykonanej np. z bawełny. Taka odzież nie wspomaga odprowadzania wilgoci, wręcz ją pochłania, jest źle dopasowana do ciała, co w efekcie doprowadza do tego, że jazda w takim stroju staje się męcząca, niewygodna i nieefektywna.

Dodatki w bluzie kolarskiej

Niektóre bluzy rowerowe posiadają dodatkowe funkcje, takie jak kieszonki na plecach czy specjalne otwory na kciuki, które zapewniają dodatkowy komfort i praktyczność podczas jazdy. Z racji tego, że bluzy często wykorzystywane są jako warstwa zewnętrzna ubioru stosowanego po zmroku, powinny mieć wszyte elementy odblaskowe. Te zapewniają rowerzyście większe bezpieczeństwo.

Zobacz także: Jazda na rowerze pod wiatr – niezbędne wskazówki