Każdy, kto uprawia jakąkolwiek dyscyplinę sportu, wie, jak istotną rolę odgrywa odpowiednio dobrany strój. Ten ma za zadanie maksymalnie zwiększyć komfort w trakcie wysiłku i tym samym ułatwić osiągnięcie możliwie najlepszych wyników. Producenci strojów sportowych prześcigają się w pomysłach na to, jak udoskonalić własne produkty i jeszcze lepiej dostosować je do potrzeb sportowców. W ostatnich latach prawdziwą rewolucją było wykorzystanie nowej technologii łączenia materiałów wykorzystanych do stworzenia np. koszulek treningowych, szortów itd. Mowa tu oczywiście o płaskich szwach. Czym dokładnie są i dlaczego sportowcy je tak doceniają?
Trenowanie w zwykłych bawełnianych t-shirtach czy casualowych krótkich spodenkach już dawno odeszło do lamusa. Taki ubiór jest pod wieloma względami niewygodny i dodatkowo może doprowadzić do powstania różnego rodzaju mikrourazów. Właśnie temu mają zaradzić płaskie szwy.
Czym jest metoda łączenia materiałów za pomocą płaskich szwów?
Płaskie szwy (nazywane także szwami stykowymi) to rodzaj łączenia dwóch części materiału w odzieży. W przeciwieństwie do tradycyjnych szwów, które są wypukłe i mogą powodować otarcia lub uczucie dyskomfortu na skórze, płaskie szwy są wykonane w taki sposób, aby były niewidoczne na zewnętrznej stronie ubrania. Są one mocno wplatane w strukturę materiału i układają się płasko, minimalizując ryzyko podrażnień oraz zapewniając wygodę podczas noszenia.
Inaczej rzecz ujmując – poszczególne elementy materiału nie nachodzą na siebie, a jedynie delikatnie stykają. To właśnie dlatego nie powstają charakterystyczne zgrubienia, które przy wzmożonym wysiłku i gwałtownych ruchach (typowych podczas np. jazdy na rowerze) powodowałyby na ciele bolesne i nieprzyjemne uszkodzenia.
Sprawdź również: Softshell – czym jest? Co go wyróżnia? Do kogo jest skierowany?
Najważniejsze zalety płaskich szwów
- Komfort użytkowania ubioru – płaskie szwy z reguły eliminują wszelkie otarcia i podrażnienia skóry. Odzież sportowa wykonana w ten sposób jest więc po prostu bardzo wygodna. Docenią ją przede wszystkim początkujący sportowcy.
- Estetyka – płaskie szwy są dyskretne i niewidoczne, co przekłada się na estetyczny wygląd odzieży. Dzięki nim ubranie wygląda bardziej schludnie i profesjonalnie.
- Trwałość – płaskie szwy są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż tradycyjne szwy. Ich konstrukcja zapobiega odrywaniu się czy rozciąganiu pod wpływem napięcia na materiale, co wydłuża żywotność ubrania.
Wady płaskich szwów
Płaskie szwy nie są technologią idealną. Mają swoje pewne mankamenty, które szczególnie mogą przeszkadzać osobom, które preferują bardzo mocne dopasowanie stroju do ciała. Dlaczego?
Zwykłe szwy to najczęściej trzy lub cztery delikatne przędze i dwie twardsze od nich nici. Płaskie szwy to z kolei cztery twardsze od przędzy nici i jedna lub dwie przędze. Przy czym płaskie szwy są bardziej zagęszczone i w efekcie mniej elastyczne. Co za tym idzie, u niektórych mogą doprowadzić do powstania pewnych otarć lub dyskomfortu. Narażani są na to przede wszystkim użytkownicy strojów o bardzo ciasnym dopasowaniu do sylwetki. Z drugiej strony płaskie szwy są mocniejsze i zapobiegają rozchodzeniu się materiału.
Alternatywą dla płaskich szwów mogą być klasyczne szwy overlock – są delikatniejsze i elastyczniejsze. Tu jednak należy pamiętać, że są bardziej podatne na rozchodzenie się materiału.
Dla kogo stroje z płaskimi szwami?
Metodą płaskich szwów tworzy się stroje przeznaczone do uprawiania wielu dyscyplin. Są one dziś standardem chociażby przy produkcji bielizny sportowej. Często też w taki sposób łączy się ze sobą materiały w koszulkach kolarskich (takie modele są dostępne w ofercie naszego sklepu). Odzież wyprodukowana za pomocą płaskich szwów to także domena biegaczy czy narciarzy ( w przypadku tych ostatnich dotyczy to przede wszystkim garderoby tworzącej tzw. pierwszą warstwę ubioru).
Płaskie szwy – czy gra jest warta świeczki?
Tak – odzież tworzona przy tej metodzie jest bardzo komfortowa, o czym może świadczyć fakt, jak bardzo lubują się w niej zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy. Do tego stroje wykonane w ten sposób są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu można korzystać z nich przez minimum kilka lat. Jeśli więc ma się możliwość zakupu modelu koszulki lub szortów wykonanych metodą płaskich szwów, to zdecydowanie warto jest zainwestować w tego rodzaju osprzętowanie.
Sprawdź także: Coolmax – charakterystyka włókna. Co warto o nim wiedzieć?