Bywają sytuacje, w których zmuszeni możemy być do jazdy na rowerze po zmroku. Niektórzy preferują nawet wieczorne czy nocne przejażdżki ze względu na mniejsze natężeniu ruchu na drogach, panującą wkoło ciszę i wyjątkową aurę. Bez względu na to, z jakiego powodu wsiadamy na rower pod sam koniec dnia, powinniśmy maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. W nocy na miłośników kolarstwa czyhają dodatkowe zagrożenia, których zignorowanie może zakończyć się dla zdrowia i pełnej sprawności naprawdę fatalnie. O czym więc należy pamiętać?
Wybierając się na rower po zmroku należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie – odpowiednie oświetlenie oraz dostosowany do panujących na zewnątrz ubiór. Poniżej szerzej opisujemy oba zagadnienia.
Jazda na rowerze w nocy – obowiązkowe oświetlenie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami oświetlenie jest obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru, który bierze udział w ruchu drogowym. Prawo jasno określa, jakie światła powinien posiadać jednoślad. Mowa tu konkretnie o co najmniej jednym świetle pozycyjnym o barwie białej lub żółtej zamontowanym na przodzie pojazdu, co najmniej jednym czerwonym świetle odblaskowym o kształcie innym niż trójkąt oraz o co najmniej jednym czerwonym świetle pozycyjnym. Takie wyposażenie ma z jednej strony zapewnić samemu rowerzyście odpowiednią widoczność, a z drugiej sprawić, że poruszająca się na dwóch kółkach osoba będzie łatwo dostrzegalna przez innych uczestników ruchu, np. kierowców samochodów czy pieszych.
Jeśli jazda na rowerze w nocy odbywa się po miejskich ścieżkach rowerowych, wówczas najczęściej wystarczające okazują się podstawowe lampy kolarskie, które można dostać w praktycznie każdym sklepie sportowym czy rowerowym. Nieco inaczej należy jednak przygotować się do przejażdżki, gdy jej trasa biegnie po nieoświetlonych szosach. Wówczas warto zaopatrzyć się w mocniejsze światła. To przednie (może ono świecić mocną nawet do 1000 lumenów) pozwoli wówczas lepiej dostrzec wszelkie nierówności czy przeszkody, które pod osłoną nocy stają się na kolarza wyjątkowo niebezpieczne. Tylne światła czerwone z kolei od razu rzucą się w oczy kierowcom, którzy będą nas mijać. Wiele osób jeżdżących na rowerze w nocy decyduje się na montaż dodatkowego światełka na kasku.
Sprawdź również: Jazda na rowerze bez koszulki – czy to dobry pomysł?
Jazda na rowerze w nocy – w co się ubrać?
Oświetlenie to tylko jeden z elementów, które mogą zwiększyć widoczność kolarza na trasie po zmroku. Obecnie nowoczesne stroje rowerowe projektowane są w taki sposób, by posiadały wszyte odblaski, które wyraźnie będą mienić się w świetle rzucanym przez samochodowe reflektory. Szukając więc dla siebie odzieży do nocnej jazdy, należy przede wszystkim zwracać uwagę na te koszulki czy szorty, które posiadają wspominane elementy odblaskowe.
Warto także pamiętać, że nocą temperatura powietrza jest niższa niż w ciągu dnia. W zależności od pory roku po zmroku może więc zrobić się naprawdę chłodno. Należy mieć na uwadze, że organizm w czasie jazdy jest podatny na wyziębienie za sprawą podmuchów powietrza. Dlatego zaleca się wyposażyć dodatkowo np. w bluzy rowerowe czy nawet kurtki kolarskie. One również powinny posiadać wszyte elementy odblaskowe.
Oczywiście nie wolno zapomnieć o absolutnych podstawach ubioru kolarza, czyli o założeniu kasku.
Jazda na rowerze nocą – co jeszcze warto wiedzieć?
Dla bezpieczeństwa na nocną jazdę rowerem najlepiej wybrać sprawdzone i znane już trasy. Przejażdżka po niezbadanym terenie niepotrzebnie zwiększa ryzyko zaistnienia groźnego dla zdrowia wypadku. Dobrze jest także poinformować swoich najbliższych, jaką trasę zamierza się pokonać. Pamiętać trzeba także o tym, by rower, jakim się poruszamy, był całkowicie sprawny.